عضو مجمع تشخیص مصلحت: اصلاح نظام بانکی در راستای تولید ملی ضروری است

محمدجواد ایروانی با بیان اینکه اصلاح عملکرد سیستم بانکی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید ملی یک ضرورت حیاتی است، گفت: وام با نرخ‌های بالا برای تولید مقرون به صرفه نبوده بنابراین این رویه‌ها باید دستخوش تغییر و تحول جدی شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران پویا، محمد جواد ایروانی در برنامه «اقتصاد به‌وقت بهار» رادیو اقتصاد با اشاره به نامگذاری سال 97 از سوی مقام معظم رهبری به سال حمایت از کالای ایرانی گفت: برای تحقق‌پذیری این شعار راهبردی همه باید پای کار باشند.

وی افزود: حمایت از کالای ایرانی در ایجاد اشتغال، رشد اقتصادی، پویایی تولید، توسعه صادرات، قدرت ارزآوری و بسیار از موارد دیگر در کشور نقش‌آفرین است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر رونق‌بخشی به تولید ملی در مملکت گفت: موفقیت در این حوزه مستلزم توسعه سرمایه گذاری، دانش‌بنیان کردن کالاهای ساخت داخل، کاهش قیمت تمام‌شده محصولات، ارتقای کیفیت و بازارسازی مناسب است.

وی با بیان اینکه اگر برابری فرصت برای تولید داخلی و خارجی در کشور فراهم شود به‌طور حتم جهت‌گیری منابع فکری، استعدادها، سرمایه‌ها همه و همه به‌سمت تولید ملی خواهد بود، گفت: رقابت‌پذیر کردن تولیدات داخلی، عامل کلیدی تحقق‌پذیری شعار سال است و  الزامات این رقابت‌پذیری مبتنی بر مدیریت صحیح واردات، تأمین مالی مناسب و همین‌طور توجه به بحث اقتصاد دانش‌بنیان است.

ایروانی داشتن اقتصاد دانش‌بنیان را یک ضرورت دانست و اضافه کرد: این دانش باعث می‌شود کیفیت و رقابت‌پذیری کالاهای ساخت داخل به‌شدت افزایش پیدا کند.

وی با ابراز اینکه تأمین مالی مناسب از دیگر پیش‌نیازهای مهم رقابت‌پذیری تولیدات داخلی است، گفت: در حال حاضر نرخ تأمین مالی برای تولیدکنندگان ایرانی در بهترین شرایط 25 درصد است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: کالای ایرانی با نرخ سود بالای تسهیلات بانکی همواره رقابت‌ناپذیر خواهد بود.

وی با اظهار اینکه اصلاح عملکرد سیستم بانکی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و تولید ملی یک ضرورت حیاتی است، گفت: وام با نرخ‌های بالا برای تولید مقرون به صرفه نبوده بنابراین این رویه‌ها باید دچار دستخوش تغییر و تحول جدی شود.

ایروانی با بیان اهمیت حمایت از کالای ایرانی در کشور گفت: تمامی سیاست‌های تجاری، پولی، بانکی، ارزی و فرهنگی باید در راستای تولید ملی باشد.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر