ناتو ۷ دیپلمات روس را اخراج کرد

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو هفت دیپلمات روسی را به خاطر حمله اخیر با عامل اعصاب به یک جاسوس سابق روسی در بریتانیا، اخراج کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو روز سه شنبه گفت: ناتو هفت دیپلمات روسیه را اخراج کرده و مانع از انتخاب و معرفی سه دیپلمات دیگر برای فعالیت در دفتر روسیه در ناتو شده است.

این اقدام ناتو در واکنش به حمله با عامل اعصاب به جاسوس سابق روسی و دخترش در بریتانیا انجام شده است.

دبیر کل ناتو افزود: تصمیم گرفتم تا تعداد دیپلمات های روسی در دفتر ناتو را از 30 نفر به 20 نفر کاهش دهم. این اقدام یک پیام بسیار روشن برای روسیه ارسال می کند که اقدامات این کشور هزینه دارد.

دولت های اروپایی و آمریکا روز دوشنبه بیش از 100 دیپلمات روسی را در واکنش به این حمله اخراج کرده اند.

استولتنبرگ گفت: سه دیپلمات دیگر روسی که قرار بود به بروکسل بیایند، از این سفر منع شده اند و ناتو اجازه ورود آنها را نداده است.

وی در عین حال اظهار داشت: ناتو به دنبال مذاکرات عادی با مسکو از طریق شورای ناتو- روسیه است.

روابط روسیه و ناتو از سال 2014 میلادی و پس از اقدام مسکو در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود به شدت متشنج شده است.

سرگئی اسکرپال، سرهنگ بازنشسته اطلاعات ارتش روسیه به‌همراه دخترش که در انگلستان زندگی می‌کنند چندی پیش در یک مرکز خرید در شهر سالزبری، در حدود 140کیلومتری جنوب غربی لندن درحالی که از هوش رفته بودند روی یک نیمکت پیدا شدند. حال هر دوی آنها وخیم است. انگلیس و بسیاری از کشورهای اروپایی مدعی هستند که این دو توسط یک گاز اعصاب که در روسیه تولید می‌شود مسموم شده‌اند.

انتهای پیام /

نظرات

ارسال نظر