نماینده پارلمان سوریه در گفت‌وگو با تسنیم: دو راهکار برای آزادسازی دوما از تروریست‌ها وجود دارد

یک نماینده پارلمان سوریه در گفت‌وگو با تسنیم درباره راهکارهای ارتش سوریه برای آزادسازی آخرین شهر تحت سیطره تروریست‌ها در غوطه شرقی پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "خالد عبود" نماینده پارلمان سوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درباره آخرین تحولات در غوطه شرقی و تاکتیک‌های ارتش سوریه برای پاکسازی کامل این منطقه پرداخت.

تصمیم قاطعی برای سامان یافتن اوضاع آشفته غوطه شرقی وجود دارد

وی در این مصاحبه گفت: تصمیم نظامی و سیاسی قاطعانه‌ای وجود دارد که بر اساس آن وضعیت آشفته غوطه شرقی باید سامان یافته و حضور تروریسم در این منطقه پایان یابد و این تصمیم اجرا خواهد شد همانطور که شاهد آن هستیم که بخش عمده‌ای از آن اجرا شده است. هم اکنون نیز ارتش سوریه در دروازه‌های شهر دوما در غوطه شرقی مستقر شده‌ است. در این شهر تروریست‌ها و افراد مسلح تجمع کرده‌اند و این امکان وجود دارد که توافقی با بخشی از افراد مسلح صورت گرفته و برخی دیگر از آنها نیز باید از این منطقه اخراج شوند. با این اقدام، زندگی غیرنظامیان زیادی که در این منطقه حضور دارند تضمین خواهد شد و سناریویی که در مناطق دیگری اجرا شده، در دوما نیز به کار گرفته خواهد شد که در این صورت اوضاع در غوطه شرقی به طور کامل یکسره خواهد شد.

استراتژی‌های متعدد ارتش سوریه در غوطه شرقی

خالد عبود افزود: ارتش سوریه چندین استراتژی را در منطقه غوطه شرقی به کار گرفت. در برخی مناطق چاره‌ای جز انجام حمله و جنگ وجود نداشته است چون در این مناطق افراد مسلح با هرگونه مذاکره و توافق مخالفت کردند که پس از خارج شدن غیرنظامیان از این منطقه، مقابله با افراد مسلح انجام شد. پیش از اجرای این سناریو، ارتش سوریه وارد مناطق دیگری از غوطه شد و زمانی که تروریست‌ها شاهد حضور ارتش سوریه بودند به سوی مناطق دیگری از تجمع تروریست‌ها در غوطه شرقی گریختند و این بدان معناست که نیازی به خروج همه غیرنظامیان از برخی مناطق غوطه شرقی نبوده است. حتی گاهی شاهد آن بودیم که تروریست‌ها و افراد مسلح در میان غیرنظامیان از غوطه شرقی گریختند. بنابراین در برخی مناطق با وجود ورود ارتش سوریه نیازی به خروج غیرنظامیان از این مناطق وجود نداشته است.

وجود دو راهکار برای آزادسازی دوما

این نماینده پارلمان سوریه اضافه کرد: آخرین سناریو درباره غوطه شرقی نیز در دوما است که دو راهکار برای پاکسازی دوما وجود دارد. راهکار اول انجام عملیات نظامی و جنگ با تروریست‌هاست که در این صورت غیرنظامیان باید از دوما خارج شوند. در این صورت غیرنظامیان به مناطق تحت سیطره دولت سوریه منتقل خواهند شد و دولت سوریه مسئولیت آنها را بر عهده خواهد گرفت. راهکار دوم افزایش فشار ارتش سوریه بر اطراف دوما است تا بتوان تروریست‌ها را از افراد غیرنظامی در دوما جدا کرد و اینگونه می‌توان اوضاع در دوما را یکسره کرد. غیرنظامیانی که به مناطق تحت سیطره دولت منتقل شده‌اند پس از نهایی شدن اوضاع در غوطه شرقی به شهرها و روستاهای خود باز خواهند گشت.

انتهای پیام/.

نظرات

ارسال نظر