چشمه های جوشان در  روستای ایوب پیغمبر

روستای ایوب پیغمبر واقع دردهستان گیفان و 95 کیلومتری شمال بجنورد می باشد که به دلیل چشمه های  جوشان آب گرم سالانه گردشگران زیادی را از سایر استان هاوهمچنین دیگر کشور ها به سمت خود جذب می کند.

 

به گزارش شرق 24، این چشمه ی آب گرم در روی تپه ای به ارتفاع 300متر از سطح دره گیفان واقع شده واکثرافراد به دلیل خواص درمانی آن به این روستا مسافرت می کنند.

مقبره ای در کناراستخر آبگرم ایوب وجود دارد که به گفته پیران این روستا مختص به ایوب پیغمبر می باشد وبه همین دلیل افراد زیادی پس از شنا در استخر آب گرم و پاکی بدن به زیارت آن  می روند.

 در سال 1334جهت این قبر را به سمت قبله تغییر داده اند واین موضوع  نشان از این دارد که این مقبره مربوط به دوران قبل ازاسلام است.

گوگردی بودن آب چشمه های این روستا باعث شده تا برای درمان وتسکین امراض پوستی هرساله افراد زیادی به این روستا مسافرت کنند.

گروه زیادی براین عقیده اند که حضرت ایوب پیغمبربرای علاج بیماری خود عصایش رابراین مکان کوبید که به واسطه آن آب گرمی از زمین بیرون آمده وآن حضرت برای از بین بردن آلودگی واز بین بردن کرم های بدنش در آن استحمام کرده است.

وجود فسیل هایی از کرم ودیگر جانداران ریز در اعماق استخر این باور روستائیان را قوی ترکرده است.  

آب چشمه اصلی ایوب معادل 47درجه سانتیگراد حرارت دارد که به راستی می توان آن را به عنوان آب گرم طبیعی معرفی کرد،اما جالب تر از آن وجود چشمه های آب سرد در داخل وکناراستخرآب گرم است .

وجود چشمه آب سرد وگرم در درون استخر دمای آب را متعادل ودلچسب برای شنا ساخته است.

آب ایوب برای روستائیان اطراف از قداست خاصی برخوردار است وآنها معتقدند افراد هنگام شنا در این آب باید با نام خدا وارد آب شوند.

 هم اکنون آب گرم ایوب دارای دو استخرمجزا است.یکی از آنها که محل جوشش آب گرم است مختص آقایان ودیگری مختص بانوان می باشد.

روستای ایوب تمامی جاذبه های گردشگری از جمله هوای معتدل،تنوع جانوری،گیاهی،آب گرم،ارتفاعات زیبا ومیوه وگیاهان خوراکی ودارویی متنوع و... را دارد اما چرا تاکنون این منطقه نمونه گردشگری در کشور ناشناس مانده است را باید کم توجه ای مسولان به این منطقه دانست.

متاسانه با وجود تمامی این ویژگی ها نبود مکان اقامتی وهمچنین راه نامناسب موجب شده تا گردشگران کمتری به این منطقه مسافرت کنند.

سالانه در جاده پر خطر این روستا شاهد قربانی شدن گردشگران زیادی بوده ایم که از آن جمله می توان به پرتاب شدن دو مینی بوس مسافربری در درون دره ها وگشته وزخمی شده بیش از 30نفراشاره کرد.

همچنین مکان مناسبی برای اقامت در شب برای افراد در این منطقه وجود ندارد که مسافران باالاجبار در چادرهای مسافرتی ویا درون اتومبیل خود شب را می گذرانند.

 

 

 

آرشیو نظرات  

نظرات

ارسال نظر