چهار تاقی شیروان آمیزه ای از هنر معماری ایرانی 

چهارتاقی تیموری در چهار کیلومتری غرب شیروان واقع در روستای زیارت قرار گرفته است.

 

به گزارش شرق 24، این بنا مدفن عید خواجه یکی از بزرگان دوران تیموری است و از مصالحی از قبیل خشت وآجر ساخته شده و در مواردی با چوب استحکام بخشی شده است.

چهار تاقی از بیرون با نمای هشت ضلعی وتاق نما هایی با پوشش جناقی و آجر چینی خفته راسته که در قسمت ساقه گنبد تزیین شده است که فضای درونی آن دارای اندود گچی است.بالای سردرها دور تا دور به رنگ فیروزه ای گچبری وکتیبه ای ایجاد شده که از نفوش اسلیمی استفاده شده است.

مسئول اداره میراث فرهنگی وگردشگری شیروان در خصوص طرح مطا لعاتی این بنا گفت:این تنها بنایی است که در خراسان شمالی طرح مطا لعاتی آن انجام گرفته که برای گمانه زنی ومرمت آن 80میلیون ریال از محل اعتبارات استانی اختصاص یافته است.

میرعلی رجعتی افزود:در سال جاری  120میلیون ریال برای مرمت آثار باستانی این شهرستان اعتبار اختصاص یافته است.

کارشناس باستان شناسی میراث فرهنگی شیروان نیز ادامه داد:این بنا در سال 1380با شماره 4808در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

وی تصریح کرد:این اثر با توجه به ویژگیهای معماری  وکاربری از آثار منحصر به فرد استان است که دارای ویژگی تدفینی است.

محمد جواد جعفرزاده گفت:  اطلاعات کافی از زمان دقیق ساخت این بنا موجود نیست ودر متون هم به ساخت آن اشاره نشده وبخش های کمی از کتیبه باقی مانده وسنگ بنا نیزاز محل اصلی به سرقت رفته است.

وی گفت:با اینکه این بنا منسوب به دوره تیموری است اما هشت ضلعی بودن سقف وهمچنین سردابه ای بودن این گمان که چهار تاقی متعلق به دوره ایلخانی است را قوی تر می کند.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان شمالی مرمت این اثر را سرلوحه اقدامات باستان شناسی شیروان قرداده که پروژه گمانه زنی آن رو به اتمام است.

جعفرزاده بیان داشت:نتایج گمانه زنی قابل توجه بوده که البته این بنا در سال 56برای اولین بار مرمت گردید که به اصالت بنا آسیب زیادی وارد شد.

وی تصریح کرد:در سال های84و86نیز برای مقابله با ریزش ها اقداماتی صورت گرفته که نتیجه آن دست  یافتن به ورودی بنا با کف سردابه ای وهمچنین دیوار محصور کننده در اطراف بنا بود که از خاک بیرون کشیده شد.

 وی اضهار کرد به احتمال زیاد این دیوار محصور کننده در دوره های بعد برای پیشگیری از پیشروی قبر ها به محل ساخته شده است.

 

کف سردابه در عمق 160سانتیمتری از سطح فعلی زمین قرار گرفته است.  

وی همچنین به مرمت بقه امامزاده حمزه رضا (ع) شیروان اشاره کرد وگفت:این بنامتعلق به دوره قزنویان است که با همکاری اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان اقدام به بند کشی،نم زدایی و مرمت پوسته بیرونی و مرمت گنبد شده است.

در شهرستان شیروان 250اثر به ثبت رسیده است و156اثر دیگر نیز در حال ثبت است.

نظرات

ارسال نظر