خیرخواه: کسب مدال با غذای معمولی و بدون امکانات، سخت است/ یک میلیارد از دستمزد فوتبالیست‌ها را بدهند، کافی است

سرمربی تیم ملی ژیمناستیک خواستار نگاه ویژه‌تر مسئولان ورزش به این رشته برای کسب موفقیت‌های بیشتر در آینده شد

محمدرضا خیرخواه در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره عملکرد ورزشکاران ایران در رقابت‌های جام جهانی ژیمناستیک و رتبه چهارمی سعیدرضا کیخا اظهار داشت: مسابقات در سطح بسیار بالایی برگزار شد و همه مدعیان در آن شرکت کرده بودند. تیم ما نیز با ترکیبی از ژیمناستی‌های جوان و باتجربه راهی باکو شد که بهترین نتیجه، رتبه چهارمی سعیدرضا کیخا بود. ما از نفرات جوان انتظار کسب مدال و یا نتیجه‌ای خارق‌العاده نداشتیم، بلکه می‌خواستیم آنها تجربه کسب کرده و خود را برای رویدادهای بعدی آماده کنند.

وی افزود: کیخا در حالی با 3 صدم امتیاز کمتر ر رده چهارم ایستاد که همه می‌گفتند حقش کسب مدال بوده است. درست است که روی سکو قرار نگرفت، اما عنوان چهارمی هم دستِ‌کمی از مدال ندارد. ضمن اینکه او دو حرکت جدید دیگر را نیز ثبت کرد و حالا تنها ورزشکاری در دنیا است که در یک وسیله، چهار حرکت به نامش ثبت شده است. عملکرد او به قدری خوب بود که بیشتر مربیان سایر کشورها از حرکاتش فیلم‌برداری می‌کردند.

سرمربی تیم ملی ژیمناستیک درباره عملکرد عبدالله جامعی، دارنده مدال برنز آسیا گفت: عبدالله به لحاظ بدنی و فنی کاملاً آماده بود، اما به لحاظ روحی و روانی کم آورد. پس از مدال آسیایی که او گرفت، توقعات از این ژیمناست بالا رفت و همین مسئله باعث بالا رفتن استرس جامعی شد. البته خیلی سعی کردیم او را آرام کنیم، اما نشد. در مجموع به اهدافی که برای این مسابقات داشتیم، رسیدیم و امیدواریم در آینده نتایج بهتری رقم بخورد.

خیرخواه در پاسخ به این سوال که آیا انتظار کسب مدال از کیخا را داشتید یا خیر؟ گفت: من به کیخا گفته بودم که اگر کمی بیشتر دقت کند، قطعاً روی سکو قرار می‌گیرد. انصافاً او عملکرد قابل توجهی داشت، اما ناداوری شد و نتوانست مدال بگیرد.اگر کیخا ظرافت حرکاتش را بیشتر کند، حتی می‌تواند یکی از مدال‌آوران کاروان ایران در بازی‌های آسیایی 2018 باشد. خوشبختانه عملکرد او به اندازه‌ای خوب بود که حالا همه روی ژیمناستیک ایران حساب باز می‌کنند.

وی درباره امکانات رشته ژیمناستیک عنوان کرد: در سالن تمرین محل برگزاری جام جهانی که حداقل 10 هزار متر بود، شاهد استفاده از چند سِت کامل وسایل ژیمناستیک بودیم. این در حالی است که ما در سرتاسر ایران یک ست کامل هم نداریم. وسایل ما فرسوده شده، با این وجود ورزشکاران تمرینات خود را انجام می‌دهند و کسب چنین رتبه‌هایی نشان دهنده پتانسیل بالای این رشته در کشورمان است. ما انتظار داریم که مسئولان وزارت ورزش نگاه ویژه‌تری به ژیمناستیک داشته باشند. باید حمایت‌ها از حرف به عمل تبدیل شود. رئیس فدراسیون همه تلاش خود را از زمان حضورش انجام داده، اما سایر مسئولان هم باید توجه بیشتری داشته باشند. امروزه در ورزش ایران، فوتبالیست‌ها و والیبالیست‌هایی هستند که به صورت میلیاردی پول می‌گیرند. اگر فقط حداقل یک میلیارد از دستمزدی که به آنها داده می‌شود، به خرید لوازم ژیمناستیک اختصاص پیدا کند، برای ما کافی است.

سرمربی تیم ملی ژیمناستیک درباره شانس کسب مدال در بازی‌های آسیایی 2018 تصریح کرد: بازی‌های آسیایی دستِ‌کمی از المپیک ندارد و شاهد جنگ ورزشکاران برای کسب مدال و بالا بردن رتبه کشورشان در رده‌بندی خواهیم بود.  واقعیت این است که با یک غذای معمولی و دست خالی نمی‌توان موفق شد. در واقع نه اینکه نمی‌شود، بلکه کار خیلی سخت است. باید امکانات و شرایط لازم مهیا باشد، چون در غیر این‌صورت نمی‌توان به یک موفقیت اساسی رسید.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر