مشاور پوتین: حفظ توافق هسته‌ای برای روسیه اهمیت زیادی دارد

مشاور رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد، با توجه به پایبندی کامل ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام، مهمترین وظیفه مسکو حفظ توافق هسته‌ای است و همه کشورها، بجز آمریکا در این موضع گیری با روسیه هم‌عقیده هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "یوری اوشاکوف" مشاور رئیس جمهوری روسیه در امور سیاسی اعلام کرد که مهمترین وظیفه فدراسیون روسیه، حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در زمینه برنامه هسته‌ای ایران است، برای اینکه جمهوری اسلامی به تمامی تعهدات خویش در چارچوب آن عمل کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم این مسئله را تایید می‌کند.

مشاور "ولادیمیر پوتین" روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در جمع خبرنگاران گفت: «مهمترین وظیفه طرف روسی حفظ کارآیی و موثر بودن برنامه جامع اقدام مشترک است. این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد، برای اینکه ایران با جدیت و بدرستی تمامی تعهدات خویش در چارچوب توافق هسته‌ای را اجرا کرده و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم این مسئله را مرتبا تایید کرده است. ضمنا این مسئله نیز دارای اهمیت زیادی است که چین و شرکای اروپایی ما در گروه «1+5» یعنی فرانسه، آلمان و انگلیس و البته اتحادیه اروپا نیز در این موضع گیری با مقامات مسکو، کاملا هم عقیده هستند.»

اوشاکوف همچنین اعلام کرد که در جریان مذاکرات ولادیمیر پوتین با "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران که قرار است در آنکارا انجام شود، قرار است روند اوضاع پیرامون توافق هسته‌ای با توجه به ارسال علائم نگران کننده از جانب آمریکا در مورد تغییر شروط این توافقنامه مورد بررسی قرار بگیرد.

به گفته مشاور پوتین، رهبران سه کشور روسیه، ایران و ترکیه در جریان نشست سه جانبه خود در آنکارا بر پایبندی خود بر حمایت از استقلال و تمامیت ارضی سوریه نیز تاکید خواهند کرد.

لازم به یادآوری است که به ابتکارعمل طرف ترکیه‌ای، فردا، 4 آوریل (15 فروردین) نشست سه جانبه روسای جمهوری سه کشور ضامن صلح در سوریه (روسیه، ایران و ترکیه) در آنکارا برگزار خواهد شد که در جریان آن، روند اوضاع کنونی در سوریه بررسی شود.

اوشاکوف یادآور شد که هر سه کشور این واقعیت را درک می کنند که هیچ جایگزینی برای حل و فصل مناقشه سوریه بجز از طریق اقدامات سیاسی وجود ندارد و کلام آخر در تعیین سرنوشت این کشور باید فقط از سوی خود مردم سوریه گفته شود.  

وی افزود: «نقش جامعه جهانی تنها کمک به دست یابی به توافق بین طرف‌های سوری و حرکت به سمت تسریع روند بازسازی سوریه و بازگشت حیات عادی به این کشور است.»

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر