نزدیکی به اسرائیل، بخش دیگری از مانور ضد ایرانی عربستان

یک روزنامه آلمانی رویکردهای عربستان سعودی در نزدیکی به اسرائیل که در اظهارات اخیر "ملک سلمان"، ولیعهد شاه سعودی آشکارا دیده می شد را بخشی از مانور ضد ایرانی آل سعود در منطقه دانست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "تاگس اشپیگل" در مطلبی به بررسی پشت پرده اظهارات اخیر "ملک سلمان"، ولیعهد سعودی پرداخته و با اشاره به اینکه وی حق موجودیت رژِیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت، نوشت: ولیعهد شاه سعودی دست خود را به سمت اسرائیل دراز کرده و حق موجودیت این رژیم را به رسمیت می شناسد.

وی در مصاحبه ای با آتلانتیک اظهار داشته است که من اعتقاد دارم که همه انسان ها در همه جا حق دارند به صورت صلح آمیز در کشورهایشان زندگی کنند و این حق برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها هم وجود دارد.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: این اظهارات بن سلمان به نوعی شکست و جدایی با سنت ضد اسرائیلی ده ها ساله این کشور و جهان عرب است. هرگز پیش از این یک مقام بلند پایه عربستانی این طور درباره حق یهودیان برای زندگی در یک دولت مستقل سخن نگفته بود.  البته هنوز هیچ گونه روابط دیپلماتیکی بین ریاض و تل آویو وجود ندارد. سال هاست که عربستان سعودی بر این مسئله تاکید دارد که تازه زمانی اسرائیل را به رسمیت می شناسد که از سرزمین های اشغال شده در جنگ شش روزه 1967 خارج شود. البته حالا به نظر می رسد که این شرط دیگر برای ولیعهد عربستان سعودی اهمیتی ندارد. از نظر وی مبارزه علیه رژیم صهیونیستی باید پایان یابد، چرا که یک دشمن مهم تر وجود دارد و آن ایران است.

در عین حال ماه ها است که علائم و نشانه هایی از نزدیکی بین عربستان سعودی و اسرائیل وجود دارد.

نویسنده در ادامه به تمایل مقامات صهیونیستی به همکاری های امنیتی و اطلاعاتی با عربستان در ماه های اخیر اشاره کرده و نوشت: حتی گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه در سپتامبر سال 2017 بن سلمان سفری مخفی به اسرائیل داشته است. حالا ولیعهد سعودی اعتراف می کند که اسرائیل و عربستان سعودی علایق مشترکی دارند.

"سباستین زونس"، از انجمن سیاست خارجی آلمان با اشاره به دشمن مشترکی به نام ایران که اسرائیل و عربستان دارند این طور می گوید که در اینجا این مسئله مطرح است که جبهه ای علیه ایران ساخته شود. در این معنا اسرائیل همراه با ایالات متحده و رئیس جمهور آن دونالد ترامپ شریک خوشایندی برای عربستان است. این 3 کشور به طور خاص در ایران تهدید جدی برای منطقه را می بینند.

به نوشته روزنامه "تاگس اشپیگل"، عربستان سعودی سال هاست که تلاش می کند توافقی بین اسرائیل و فلسطینیان ایجاد کند، اما در این راستا موفق نبوده و همچنان بر راهکار دو دولتی تاکید دارد.

نویسنده در ادامه با اشاره به تاکید "بن سلمان" بر حقوق فلسطینیان و لزوم حمایت از بیت المقدس در عین حال نوشت: در اولین نگاه این طور به نظر می رسد که گویا سعودی ها همچنان خود را به مسئله فلسطین متعهد احساس می کنند. اما ماه هاست که شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه در پشت پرده بن سلمان خط و مشی دیگری را دنبال می کند و این رویکرد می تواند به مفهوم پایان همبستگی با این خواهران و برادران عرب خود باشد.

نویسنده در ادامه با اشاره به برخی اقدامات ضد ایرانی دیگر عربستان از جمله مخدوش کردن مناسبات با قطر و تلاش برای انزوای این کشور به دلیل مناسبات با تهران همچنین نوشت، در یمن نیز عربستان سعودی حدود 3 سال است که جنگی فاجعه بار و کم تر موفق را به راه انداخته است. به گفته سباستین زونس این کم تر اقدامی سازنده است و به این ترتیب ملک سلمان شکاف ها در منطقه را تشدید کرده و درگیری ها را شدت می بخشد.

انتهای پیام/     

نظرات

ارسال نظر