نرخ شیوع اعتیاد در استان ۷.۲ درصد است

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی جزء استان‌هایی است که شیوع مصرف مواد مخدر در استان بالاتر از میانگین کشوری است.

 

به گزارش شرق 24، احمد ریواده اظهار داشت: در حال حاضر نرخ شیوع اعتیاد در استان ۷.۲ درصد در بین جمعیت ۱۵ تا ۶۵ سال است که این در حالی است که نرخ میانگین متوسط کشوری ۵.۴ درصد است که در استان وضعیت شیوع اعتیاد مصرف مواد مخدر بالاتر از میانگین کشوری است.

ریواده با بیان اینکه اعتیاد در استان به‌صورت سنتی و گیاهی است و تنها سنین پایین به دنبال مصرف روان‌گردان‌ها و مواد مخدر صنعتی هستند،  افزود:

شاخص میانگین سن شیوع مصرف مواد مخدر در استان بالای ۳۳ سال است که شاخص میانگین کشوری ۲۴ سال است که در استان میانگین سن شیوع مصرف مخدر هنوز بین سنین پایین شیوع پیدا نکرده و بالاتر از رقم کشوری است که جای امیدواری دارد.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه ششم توسعه در هرسال کاهش پنج‌درصدی شیوع مصرف مواد مخدر هدف‌گذاری شده است، تصریح کرد: طی برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۶ دوره‌های آموزشی در قالب طرح توانمندسازی سازی دانش آموزان به‌منظور آگاه‌سازی و پیشگیری از اعتیاد در بین دانش آموزان متوسطه دوم انجام‌شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی گفت: متأسفانه آگهی و طرز تلقی مردم در استان نسبت به مصرف مواد مخدر نگرش درست نیست و مردم استان اعتیاد را به‌عنوان یک معضل و آسیب اجتماعی تلقی نمی‌کنند.

ریواده با بیان اینکه تنوع قومیتی و جمعیتی در استان اهمیت اقدامات پیشگیرانه را در این زمینه بیشتر کرده است، افزود: در حوزه پیشگیری محلات درگیر با اعتیاد شناسایی‌شده است و در هر خانواده یک سفیر به‌منظور آموزش و پیشگیری از اعتیاد در خانواده انتخاب‌شده است.

 وی خاطرنشان کرد: سعی شده است تا نگرش و تلقی نادرست نسبت به مصرف مواد مخدر در مردم عوض شود و مردم به این موضوع حساس‌تر شوند.

وی اظهار داشت: طی سال گذشته با راه‌اندازی مراکز جدید ترک اعتیاد، ظرفیت مراکز درمانی ترک اعتیاد در استان دو برابر شده است و در این زمینه مراکز جهت دوره‌های درمان تکمیل شده است.

به گزارش اتفاقیه، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی با بیان اینکه طی امسال برنامه‌های پیشگیری از مصرف مواد مخدر در اولویت اقدامات این نهاد است، افزود: در حال حاضر ۲۳ هزار نفر در مراکز اقامتی میان‌مدت، اجباری و سرپایی ترک اعتیاد استان در حال درمان هستند.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر