۹۲ شرکت واگذار شده دارای سهام کنترلی ارزیابی شدند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پوری حسینی در همایش ارزیابی عملکرد خصوصی‌سازی در اجرای سیاست‌های اصل 44 که صبح امروز در مرکز همایشهای صدا و سیما برگزار شد، با اشاره به اینکه سازمان خصوصی‌سازی شرکت‌هایی که از سال 1380 تا پایان سال 92 واگذار شده‌اند را مورد ارزیابی قرار داده است گفت: برای ارزیابی این شرکت‌ها 7 شاخص از جمله سودآوری، بهره‌وری، تسهیلات، بدهی، توسعه و اشتغال در نظر گرفته شده است که در این بین بیشترین پیگیریها در مورد  دو شاخص اصلی اشتغال و بهره‌وری در فضای عمومی صورت می‌گیرد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه تنوع مالکیت دولت در شرکت‌ها به 3 شکل سهام خرد یا غیرمدیریتی، سهام مدیریتی و سهام کنترلی می‌باشد گفت: در سهام خرد یا غیر مدیریتی کمتر از 17 درصد سهام شرکت واگذار شده و خریدار عضو هیئت مدیره نیست. در سهام مدیریتی 17 تا 50 درصد از سهام شرکت واگذار شده و خریدار دو عضو هیئت مدیره را در اختیار دارد و در سهام‌های کنترلی بیش از 50 درصد سهام واگذار شده و خریدار می‌تواند مدیر عامل شرکت را تعیین کند.

وی ادامه داد: با توجه به این دسته‌بندی سازمان خصوصی‌سازی تصمیم گرفت تنها شرکت‌هایی که سهام کنترلی آنها واگذار شده است را مورد ارزیابی قرار دهد چرا که ارزیابی شرکت‌هایی که توان تعیین مدیرعامل را نداشتند منطقی به نظر نمی‌رسید.

پوری حسینی ادامه داد: معمولا شرکت‌هایی پس از گذشت 3 سال از واگذاری مورد ارزیابی قرار می‌گیرند بنابراین سازمان خصوصی‌سازی تمام شرکت‌هایی که سهام کنترلی آنها تا پایان سال 92 واگذار شده است را مورد ارزیابی قرار داد.

به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، 7 معیار و شاخص کلی برای ارزیابی 92 شرکت انتخابی برگزیده شده و در این همایش  شرکت‌های برتر معرفی خواهند شد.

وی گفت: پژوهشکده اقتصاد و مدیریت و همچنین شرکت گروه کارشناسان ایران وظیفه ارزیابی 92 شرکت معرفی شده را برعهده داشتند.

پوری حسینی با اشاره به اینکه پیش از این سازمان خصوصی‌سازی خود را با شرکت‌های غیرکنترلی و غیررقابتی و از بابت رد دیون سرگرم کرده بود، گفت: متأسفانه بنگاه‌های کنترلی در فهرست واگذاری سال 96 هم‌اکنون به 269 شرکت و غیرمدیریتی به تعداد 12 شرکت رسیده است.

معاون وزیر اقتصاد افزود، تعداد بنگاههای فروش رفته رقابتی غیر کنترلی قبل از دولت یازدهم 354 مورد بوده اند که در 4 سال اخیر تنها 32 مورد از این دست شرکتها واگذار شده اند.

پوری حسینی ادامه داد،طی سه سال 8 هزار و 719 مورد نامه نظارتی، مکاتبه، استیضاح و سؤال از سوی دستگاه‌های نظارتی که حق پرسش دارند، به ‌خصوصی‌سازی ارسال شده به‌طوری‌که با محاسبه 250 روز کاری در سال باید مدیرعامل خصوصی‌سازی در هر روز به 5 نامه دستگاه‌های نظارتی پاسخ دهد.

رئیس سازمان خصوصی سازی بابیان اینکه فشار به سازمان همچنان بالاست مطرح کرد: کسانی که در دولت دوازدهم سکاندار خصوصی‌سازی خواهند بود باید قبل از هر چیز سراغ واگذاری شرکت‌های کنترلی بروند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر