سفر 12 هیئت تجاری به خراسان شمالی

نماینده وزارت امور خارجه در خراسان شمالی گفت: مقررشده است تا طی امسال 15 هیئت تجاری درزمینه جذب سرمایه‌گذاری و صادرات غیرنفتی از استان به خارج از کشور اعزام شوند.

 

 

به گزارش شرق 24، احمد شنوایی در جمع اصحاب رسانه افزود: همچنین طی سفر سال گذشته هیئت نیوزیلندی به استان مقررشده است تا در زمینه‌های علمی و دانشگاهی و تجربیات آنان در زمینه‌های کشاورزی و غیره تفاهم‌هایی انجام شود.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته  ۱۲ هیئت تجاری خارجی و نیز چند سرکنسول به استان سفر کردند که طی این سفرها توانمندی‌ها و راه‌های توسعه روابط بین دو کشور بررسی و تفاهم‌نامه‌های همکاری منعقد شد، گفت: در یکی از این همکاری‌ها بحث خواهرخواندگی بجنورد با شهر چوروم ترکیه مطرح شد که در حال پیگیری است، همچنین در اعزام هیئت از استان به ترکیه این موضوع نیز پیگیری می‌شود.

وی گفت بازگشایی مرز پرسه سو برای ما جدی و بسیار اهمیت دارد اما چون روابط بین دو کشور است باید کشور مقابل نیز به این نتیجه برسد که بازگشایی مرز به نفع آنان است تا نسبت به این امر اقدام کند.

سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان شمالی گفت: راه‌اندازی نمایشگاه دائمی اسناد تاریخی روابط خارجی در خراسان شمالی در دست پیگیری است.

شنوایی با اشاره به اینکه هم‌اکنون هزاران سند تاریخی روابط خارجی مربوط به استان وجود دارد، اظهار داشت: با بررسی‌های انجام‌شده ۵۰ مورد از این اسناد قابلیت ارائه دارد که با پیگیری‌های انجام‌شده  طی چند ماه آینده این نمایشگاه در استان راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان اینکه همچنین پیگیری‌ها برای راه‌اندازی شورای هماهنگی در روابط خارجی در استان در حال پیگیری است، تصریح کرد: اکنون خلأ این شورا در استان احساس می‌شود و  با راه‌اندازی شورای هماهنگی و مدیریتی روابط خارجی در استان تمام مدیریت روابط خارجی، کنترل و ارزیابی نتایج سفرها بر عهده شورا خواهد بود و با این امر موانع همکاری و روابط برطرف خواهد شد.

سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان شمالی گفت: طی پیگیری‌های انجام‌شده و هم‌زمان با سفر فروردین‌ماه امسال ریاست جمهوری به ترکمنستان ۴۵ نفر از زندانیان استان که در این کشور زندانی بودند برای گذراندن ادامه محکومیت به استان منتقل شدند.

 شنوایی اظهار داشت: هم‌اکنون هیچ زندانی مربوط به خراسان شمالی در زندان‌های ترکمنستان وجود ندارد.

وی با بیان اینکه طی این پیگیری ۲۸۳ زندانی به کشور منتقل شدند که از این تعداد ۴۵ نفر مربوط به استان بودند، افزود: چالش‌ها، مشکلات و هزینه‌های زیادی برای خانواده‌های این افراد ایجادشده بود که اکنون مرتفع شد. عمده جرائم زندانیان، حمل مواد مخدر و جرائم مربوط به رانندگان ترانزیت بوده است.

 سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان شمالی اظهار داشت: امور مربوط به تأیید اسناد، تسهیل صدور روادید و ویزا، پیگیری مشکلات تجار و خانواده‌های هم استانی‌های مقیم در کشورهای دیگر و نیز امکان صدور روادید فرودگاهی در فرودگاه برای جذب بیشتر گردشگران ازجمله خدماتی است که توسط این نهاد انجام می‌شود.

وی افزود: طی سال گذشته نیز بیش از دو هزار خدمات کنسولی و مشاوره‌ای توسط نمایندگی وزارت خارجه در استان انجام‌شده است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر