دامن زدن دانشگاه آمریکایی به اختلافات قومی در افغانستان

برخی از منابع خبری اعلام کردند که دانشگاه آمریکایی در کابل در متون درسی خود به موارد حساسیت برانگیز برای ایجاد اختلافات قومی و زبانی دامن می‌زند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «کابل‌نیوز»، دانشگاه آمریکایی در کابل در برخی از دوره‌های خود اطلاعات نادرستی درباره موضوعات تاریخی و حساسیت برانگیز مانند خط دیورند و آمار اقوام این کشور تحت عنوان  «مواد مطالعاتی اجباری» به دانشجویان دامن می‌زند.

تعدادی از اساتید دانشگاه و نخبه‌های علمی افغانستان، دانشگاه آمریکایی در کابل را به ارائه اطلاعات نادرست از تاریخ، زبان، قوم و سایر ارزشهای ملی کشورشان متهم کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، دانشگاه آمریکایی در کابل به جای استفاده از متون آموزشی پذیرفته شده افغانستان درباره مسائل حساسیت برانگیز افغانستان اطلاعات نادرستی ارائه می‌کند.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان در واکنش به نگرانی اساتید و برخی از افغانها درباره دانشگاه آمریکایی، اعلام کرد که مشکلاتی در متون درسی دانشگاه‌های خصوصی وجود دارد.

سخنگوی این وزارت تصریح کرد، دانشگاه‌های خصوصی در افغانستان از آزادی‌ برخوردارند اما محدودیت‌ها و قوانینی برای فعالیت آنها تعریف شده که نباید نقض شوند.

این در حالی است که پیش از این نیز برخی از جریان‌های سیاسی اپوزسیون دولت افغانستان نیروهای خارجی و رهبران حکومت وحدت ملی را به دامن زدن به اختلافات قومی متهم کرده‌اند.

انتهای پیام/.

نظرات

ارسال نظر