سفیر اتحادیه اروپا: طالبان در حال بررسی طرح صلح افغانستان هستند

سفیر اتحادیه اروپا در گفتمان فرهنگ صلح در کابل اعلام کرد که رهبران طالبان به نظر می‌رسد که درحال رایزنی و بررسی طرح صلح افغانستان هستند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «پیری مایدون» سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان اظهار داشت: طالبان هنوز در حال گفت‌وگو در مورد طرح پیشنهادی صلح افغانستان هستند تا به آن پاسخ دهند.

وی تصریح کرد: نگرانی درباره اینکه چرا طالبان هنوز به این طرح واکنشی نشان نداده‌اند، نگرانی زیادی وجود ندارد زیرا در نهایت آنها صلح را خواهند پذیرفت.

گفتمان فرهنگ صلح در افغانستان با حضور تعدادی از دیپلمات‌های خارجی، مقامات افغان و اعضای شورای عالی صلح افغانستان در کابل برگزار شد.

«فرانسس ریوست» سفیر کانادا در کابل نیز گفت که این کشور از طرح صلح افغانستان برای برقراری صلح و آغاز مذاکرات با طالبان حمایت می‌کند.

وی افزود: کانادا امیدوار است تا طالبان به طرح پیشنهادی صلح افغانستان پاسخ مثبت داده و به روند صلح بپیوندند.

«عبدالحکیم مجاهد» از اعضای شورای عالی صلح افغانستان اظهارداشت: رهبران طالبان در حال رایزنی درباره طرح پیشنهادی صلح این کشور هستند و به احتمال بسیار در زمان مناسبی آن را خواهند پذیرفت.

در طرح پیشنهادی صلح افغانستان از طالبان خواسته شده تا با برقراری آتش‌بس از طریق انتخابات به روند سیاسی در این کشور بپیوندند.

اما برخی از کارشناسان بر این باورند که تلاش دولت افغانستان برای مهندسی انتخابات و مداخله خارجی‌ها در این روند باعث شده تا مخالفان مسلح به انتخابات در این کشور اعتماد نکنند.

از سوی دیگر، برخی نیز بر این باورند که در طرح پیشنهادی دولت افغانستان برای صلح با طالبان از بزرگترین و مهمترین شرط این گروه برای پیوستن به روند صلح نیز چشم پوشی شده است.

زیرا در طرح پیشنهادی دولت افغانستان برای صلح با طالبان به پایان حضور نظامیان خارجی در افغانستان و یا حتی زمان خروج این نیروها نیز اشاره نشده است.

انتهای پیام/.

نظرات

ارسال نظر