دیپلمات سابق آمریکا: مسکو و واشنگتن هنوز می‌توانند مانع از درگیری شوند

مشاور سابق وزیر خارجه آمریکا معتقد است که نظامیان روسی و آمریکایی هنوز می‌توانند از بروز درگیری نظامی مستقیم بین دو کشور در خاک سوریه جلوگیری کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "فردریک هوف" مشاور سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور سوریه در دوران ریاست جمهوری "باراک اوباما" در گفت‌وگو با خبرگزاری «نووستی» یادآور شده است که نظامیان روسی و آمریکایی هنوز قادر هستند تا از بروز درگیری نظامی مستقیم در سوریه ممانعت کنند، هرچند واضح است که هر یک از دو طرف اهداف متفاوتی را در آنجا دنبال می کنند.

هوف در مورد امکان درگیری بین روسیه و آمریکا در عرصه سوریه گفت: «من بعنوان یک فرد نظامی سابق می توانم بگویم، هر بار که اوضاع در سوریه به سمت وخامت بیشتر پیش می رود، چنین خطری وجود دارد و نمی توان آن را نادیده گرفت. ولی من شخصا هیچ عملیات نظامی را نمی توانم نام ببرم که 100 درصد طبق برنامه ریخته شده، پیش رفته باشد. به عقیده من، آمریکا و روسیه، هر دو از همه امکانات خود استفاده خواهند نمود تا درگیری نظامی مستقیمی بین دو کشور رخ ندهد. واضح است که هیچیک از مقامات مسکو یا واشنگتن، خواهان چنین روند اوضاعی نیستند.»

این دیپلمات سابق آمریکایی یادآور شد: «هرچند روسیه و آمریکا کاملا اهداف متفاوتی را در سوریه دنبال می کنند، ولی در مجموع هر دو کشور سعی می کنند تا سطح همکاری‌های حرفه‌ای را حفظ کنند، همانطور که تاکنون در عرصه عملیاتی سوریه، در هماهنگی نسبی با یکدیگر، اقدام کرده‌اند. به عقیده من، این همکاری حرفه‌ای بین دو طرف نباید مورد آزمایش قرار بگیرد.»

فردریک هوف روز گذشته در سخنرانی خود در شورای آتلانتیک آمریکا بعید ندانسته بود که ایالات متحده طی ساعات آتی به سوریه حمله موشکی کند.

ضرب الاجل تعیین شده توسط "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا در مورد تصمیم گیری برای حمله به سوریه به اتمام رسیده و در حال حاضر دولت آمریکا در حال رایزنی با متحدین خویش، بخصوص انگلیس و فرانسه است.

بر اساس اخبار رسانه‌های گروهی آمریکایی، عملیات نظامی علیه سوریه فعلا به تعویق افتاده، ولی لغو نشده است.  

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر