ماکرون: من ترامپ را برای ماندن در سوریه متقاعد کردم/ با آمریکا درباره ایران اتفاق‌نظر نداریم

رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه «برای راه حل پایدار در سوریه باید با روسیه، ایران و ترکیه گفتگو کنیم» گفت که «فرانسه با آمریکا درباره ایران اتفاق نظر ندارد».

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از یورو نیوز، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه یک شنبه شب گفت که وی دونالد ترامپ را برای ماندن در سوریه متقاعد کرده است.

رئیس جمهوری فرانسه این سخنان را در یک مصاحبه اختصاصی با تلویزیونهای «بی.اف.ام.تی.وی» و «آر.ام.سی» و با مشارکت وب سایت مشهور «مدیاپارت»، عنوان کرد.

ماکرون در خصوص حمله موشکی به سوریه  گفت که «روسیه تمام راههای قانونی برای تصویب قطعنامه های شورای امنیت را بلوکه کرد تا جامعه بین المللی نتواند کاری انجام دهد. او گفت که روسیه همدست رژیم سوریه است و آنها بصورت روشمند باعث ناتوانی دیپلماسی بین المللی شده اند.»

ماکرون در پاسخ به این سوال که چطور با جنگ می توانیم صلح ایجاد کنیم، گفت:«فرانسه به بشار اسد اعلام جنگ نکرده است، ما حمله کردیم که حقوق بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل تبدیل به یک جسد نشود.»

او مدعی شد که «ما می دانستیم مراکز مورد حمله مراکز مرتبط با سلاح شیمایی هستند وگرنه حمله نمی کردیم.»

ماکرون گفت که این حملات برای ایجاد صلح کافی نیست و اینکه فرانسه دنبال راه حل سیاسی است که یک دوره انتقالی در سوریه ایجاد شود.

او همچنین گفت که برای راه حل پایدار در سوریه باید با روسیه، ایران و ترکیه گفتگو کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه گفت که فرانسه دنباله روی آمریکا نیست و موضع مستقل خودش را دارد. وی همچنین گفت که با حملات روز شنبه، روسیه فهمیده است که جامعه بین المللی کنار نمی نشیند که فقط نظاره گر باشد.

ماکرون همچنین گفت که حمله ما به مراکز مرتبط با سلاح شیمیایی سوریه باعث شد که ترکیه راهش را از روسیه جدا کند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت که یکی از اهدافش، گرد آوردن اسلام شیعی و سنی دور یک میز است. او گفت که نقش فرانسه در جامعه بین المللی این بود که با تمام طرف ها گفتگو کند. ماکرون افزود که فرانسه با ایالات متحده آمریکا درباره ایران توافق نظر ندارد. هدف من این است که حداقل روسیه و ترکیه را متقاعد کنم که درباره سوریه با هم دور میز مذاکره بنشینیم.

انتهای پیام/.

نظرات

ارسال نظر