ملاقات مبهم و انگیزه‌های مهم نخست وزیر پاکستان از ملاقات با پادشاه سعودی

در حالی‌که عربستان نقش مهمی در تامین بودجه کشورهای متجاوز پیدا کرده است، نخست وزیر پاکستان در آستانه انتخابات این کشور به عربستان سفر کرد تا در مورد موضوعاتی مهم به توافق برسد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، ملاقات میان «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر پاکستان و «ملک سلمان» پادشاه سعودی در حالی انجام شد که با نزدیک شدن انتخابات، حزب نواز نیاز به حمایت مالی سعودی‌ها دارد و حضور مستشاری نیروهای نظامی پاکستان در یمن می‌تواند بهانه خوبی برای جذب این حمایت ها باشد.

جیو تی وی، ای آر وای نیوز، داون و دیگر رسانه های پاکستانی تنها یک جمله از ملاقات سران سیاسی دو کشور نوشته و بیان کردند: نخست وزیر پاکستان در این دیدار تصریح کرد: مردم و دولت پاکستان اهمیت ویژه‌ای برای عربستان قائل هستند، و متقابلا پادشاه سعودی نیز همین سخنان را تکرار کرد.

رسانه های پاکستانی  بدون اینکه جزئیات بیشتری از ملاقات حساس نخست وزیر پاکستان و پادشاه عربستان بنویسند به اختتامیه مانور نظامی پرداختند که سران نظامی و سیاسی پاکستان به بهانه حضور در آن به عربستان سفر کرده‌اند.

ولی همراهی فرمانده ارتش پاکستان و وزیر دفاع این کشور با عباسی نشان می‌دهد که آنها هدفی بزرگتر از شرکت در یک اختتامیه معمولی را دارند.

این سفر دقیقا زمانی رخ می‌دهد که اوضاع عربستان در خصوص یمن به شدت بحرانی است و به عبارتی دیگر جنگ چند ساله نیز نتوانسته هیچ گونه پیروزی برای آل سعود به همراه داشته باشد.

کارشناسان حوزه پاکستان معتقدند: سیاستمداران پاکستانی به راحتی و با استفاده از حربه قدرت نیروهای نظامی خود می‌توانند بودجه انتخابات آتی را از دولت آل سعود بگیرند.

پیش از این نیز بارها سیاستمداران حزب نواز وقتی با مشکل مالی یا سیاسی مواجه شده‌اند با اولین پرواز خود را به عربستان رسانده‌اند تا از حمایت‌های حکام سعودی بهره مند شوند.

شخص نواز شریف در سالهای تبعید خود در عربستان زندگی می‌کرده و اینک فرزندان او نیز پس از متشنج شدن اوضاع و مشخص شدن فساد اقتصادیشان به عرستان گریخته‌اند.

انتهای پیام/.

نظرات

ارسال نظر