ادعای انتخاب مبنی بر افشای تخلف مالی کمیته امداد خراسان شمالی+ پاسخ کمیته امداد

  پایگاه خبری انتخاب با تیتری به عنوان" افشای تخلفات مالی در کمیته امداد خراسان شمالی"  به موارد زیر پرداخته است:

 

به گزارش شرق 24، آقای (م - ا) معاون اداری و مالی این نهاد در یکی از بانک‌های کشور ضامن فردی به نام(م – ت) یکی از کارمندان قراردادی خود شده بود، به‌دلیل معوق شدن اقساط شخص وام‌گیرنده و اخطاریه‌های بانکی، معاون مالی با دستخط خود از مدیرکل کمیته امداد تقاضای مساعدت مالی می‌کند در حالی که امضای کارمند بدهکار پای این درخواست نبوده است.

در اولین فرصت، توسط مدیرکل دستور پرداخت مبلغ 10 میلیون ریال به‌صورت بلاعوض در وجه بانک عامل صادر و عملیات بانکی انجام می‌شود که این اقدام مصداق جعل و سوءاستفاده از سند مجعول و سوءاستفاده از سمت در جهت کسب مال از راه نامشروع و تضییع بیت‌المال است.

براساس اسناد موجود که در اختیار خبرنگار پارلمانی ما قرار دارد، در سال ۹۱ نیز طی قراردادی به شماره ۴۶۳۲۳۱۸ کمیته امداد خراسان شمالی با شرکت پککو وابسته به بانک پارسیان قراردادی ۵ ساله در جهت شارژ کارت هدیه برای کودکان زیر ۶ سال منعقد می‌کند و طبق ماده ۵ قرارداد مقرر می‌شود به‌ازای یک‌درصد کل مبلغ قرارداد به‌عنوان هدیه و تخفیف شرکت به این شرکت با هدف کمک به کودکان زیر 6 سال پرداخت شود.

شنیده‌ها حاکی از این است که شرکت مذکور به تعهدات خود عمل کرده است اما مسئولین امداد مبلغ موردالاشاره را طبق قرارداد برای کودکان موضوع قرارداد، هزینه نکرده و مشخص نیست این پول در چه جایی هزینه شده است، لازم به ذکر است که مبلغ کل قرارداد بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال، است و یک‌درصد آن بالغ بر ۷۰ میلیون تومان می‌باشد.

تخلفات مدیریتی کمیته امداد خراسان شمالی به همین جا ختم نمی‌شود و در یکی دیگر از اسناد موجود، مبلغ 140 میلیون ریال به منظور تعمیرات و کاغذ دیواری مهمانسرا هزینه شده است اما واقعیت این است که مبلغ فوق در منزل سازمانی آقای مدیرکل هزینه شده است! لازم به ذکر است که تخلفات دیگری از سوی مدیرکل و معاون مالی این اداره وجود دارد که اسناد آن نزد خبرنگار انتخاب خبر و این رسانه محفوظ است.

 

پاسخ کمیته امداد خراسان شمالی

جوابیه پایگاه خبری انتخاب خبر:
توضیحات روابط عمومی کمیته امداد خراسان شمالی در خصوص نشر یک خبر از سوی پایگاه خبری انتخاب مبنی بر تخلفات کمیته امداد خراسان شمالی
توضیحات ذیل برای تنویر افکار عمومی به سمع ونظر خوانندگان عزیز می رسد.
1 - طبق اسناد راهبردی کمیته امداد و براساس ماده 2 اساسنامه این نهاد،توانمند سازی وشکوفایی محرومان بر عهده کمیته امداد است و طبق این اسناد این نهاد سالیانه با اجرای طرح های اشتغال و ارائه تسهیلات قرض الحسنه در حوزه کمک به ساخت مسکن، درمان،تحصیل،ازدواج،اشتغال اقدام به توانمند سازی خانوارهای محروم این استان نموده و توانسته با استفاده درست از ظرفیت‌ها و منابع موجود، زمینه‌ توسعه اشتغال ، ارتقاء وضعیت اقتصادی و درنهایت استقلال اقتصادی نیازمندان را باهدف کاهش فقر در استان ایجاد کند . به طوری که از سال 90 تا کنون 18 هزار خانوار این استان به خودکفایی رسیده و از حمایت این نهاد خارج شده اند وهمچنین اعتبارات اشتغال این نهاد در سال گذشته 140 درصد رشد داشت و بیش از 2400 طرح اشتغال پایدار برای مددجویان ایجاد شده که تمامی آن نشان از اعتماد دولت ومردم به این نهاد است.
2- علاوه بر این کمیته امداد خراسان شمالی با اصل برنامه محوری و جلب اعتماد عمومی در فضای اتحاد، همدلی، آرامش و دوستی توانسته این نهاد را به عنوان یک محل برای خدمتگزاری به محرومان به مردم معرفی کند به طوری که این اقدام باعث افزایش درآمد های مردمی و درنتیجه توانمند سازی محرومان شده است به طوری که سال گذشته با درآمد 50 میلیارد تومانی کمک مردمی بسیاری از حوزه های نیاز محرومان مرتفع شده است.
3- خوشبختانه تمامی فعالیت های کمیته امداد زیر نظر سازمان های نظارتی همچون دیوان محاسبات وسازمان مفید راهبر انجام می شود به طوری که کوچکترین تخلفی از نظر این موسسات پنهان نمی ماند.
قابل ذکر است تاییدیه سنوات گذشته وهمچنین ۹ ماهه سال ۹۶ از طریق دیوان محاسبات نیز اخذ گردید.
شایان ذکر است که به تازگی تمامی فعالیت های این نهاد توسط بازرسین محترم سازمان بازرسی مورد بررسی قرار گرفته که الحمدالله هیچ گونه مورد خاص و سوء جریانی مشاهده نگردیده که خود مهری بر صحت وسلامت کاری این نهاد مقدس می باشد.

4- در این خبر اطلاعاتی مبنی بر تخلفات با چند سند به ظاهر دارای تخلف ارائه شده است که برای روشن شدن موضوعات مطروحه، چند مطلب ارائه می شود.
مطلب اول این خبر: درباره ارائه دستور مدیرکل در پرداخت اقساط معوق یکی از کارمندان قراردادی این اداره کل است که با توجه به اتمام قرار دارد، فرد نامبرده هیچ گونه ارتباطی با این نهاد ندارد و با توجه به اینکه یکی از سرفصل های خدماتی کمیته امداد ارائه کمک بلاعوض به صورت موردی به افراد نیازمند است لذا این نهاد پس از مراجعه افراد نیازمند ضمن بررسی احراز استحقاق، این کمک ها در قالب نیازمندی های موردی به افراد ارائه می دهد. به این ترتیب فرد مذکور نیز به دلیل پاره ای از مشکلات مالی وشرایط نامناسب از این خدمت موردی کمیته امداد بهره مند شده است.
مطلب دوم درخصوص قرار داد منعقد با پککو : طبق اسنامه کمیته امداد ماده شش بند 11یکی از فعالیت های مهم کمیته امداد ارتباط با موسسات وجذب کمک های مردمی؛ و همچنین ماده هفت در خصوص محل در آمد های کمیته امداد که هدایا و كمك‌هاي مردمي، مؤسسات، سازمان‌ها و نهادهاي داخل و خارج از كشور برای کمک به نیازمندان است این موضوع روشن است که استفاده از یک درصد هدیه این شرکت برای رفع نیاز محرومان قانونی است ودر عین حال در هیچ بندی از این قرار داد به این مطلب اشاره نشده است که یک درصد از کل مبلغ قرار داد خاصه باید برای کودکان زیر شش سال هزینه شود به این ترتیب یک درصد این قرار داد طبق اسناد موجود به عنوان در آمد های کمیته امداد برای نیازمندان استان هزینه شده است.
لازم به ذکر است که یک درصد 7 میلیارد تومان 70 میلیون تومان است که به اشتباه 700 میلیون تومان در گزارش خبرگزاری مذکور درج شده است.
مطلب سوم :درخصوص هزینه کرد 14 میلیون تومانی در منزل خصوصی مدیرکل: قابل ذکر است این نهاد دارای یک مهمانسرای دو طبقه است که طبق زیرین در اختیار مدیران کل این نهاد در طول خدمت قرار دارد و تمام این ساختمان جزو اموال غیر منقول کمیته امداد خراسان شمالی محاسبه می شود که هزینه نگهداری آن برعهده امداد است وتمامی هزینه ذکر شده برای رفاه حال زائران ومهمانان این نهاد در جهت نوسازی ساختمان مهمانسرای مذکور در قالب رنگ آمیزی- سیستم گرمایشی وسرمایشی و غیره هزینه شده است.

قبلا از حسن اعتماد مردم خوب وشریف استان خراسان شمالی که نسبت به کمیته امداد این استان نهایت لطف را دارند سپاسگذاریم.

نظرات

ارسال نظر