دولت افغانستان توافق تبادل اطلاعاتی با پاکستان را تکذیب کرد

برخی از نمایندگان پارلمان افغانستان از توافق کابل با اسلام‌آباد برای تبادل اطلاعاتی انتقاد کرده‌اند اما ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که هیچ توافقی در این زمینه با پاکستان انجام نداده است.

به گزاش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در سفر اخیر نخست وزیر پاکستان به کابل مقامات دو کشور توافقنامه‌ای موسوم به «برنامه عمل» را امضا کردند. اگر چه مواد این توافقنامه علنی شد اما برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که دو کشور در کنار توافق بر سر سایر مسائل مهم درباره همکاری‌ اطلاعاتی نیز توافق کرده‌اند.

برخی از نمایندگان پارلمان افغانستان در واکنش به این موضوع اعلام کردند که توافق همکاری اطلاعاتی با پاکستان پذیرفتنی نیست و دولت افغانستان حق ارائه اطلاعات را ندارد.

«شاه حسین مرتضوی» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به «رادیوآزادی» گفت: ادعای مطرح شده درباره تبادل اطلاعات امنیتی با پاکستان صحت ندارد.

وی در ادامه تصریح کرد: توافق صورت گرفته با پاکستان در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته و چیزی فراتر از آن وجود ندارد، نمایندگان افغان نیز پس از اخذ اطلاعات درست اظهار نظر کنند.

چند ماه پیش نیز سخنگوی وزارت خارجه پاکستان اعلام کرده بود که این کشور توافقنامه‌ای را برای تبادل اطلاعات امنیتی تحت عنوان «آن سوی مرز» با کابل به امضا رسانده است.

بر اساس طرح پیشنهادی اسلام‌آباد قرار بود افغانستان و پاکستان نمایندگان اطلاعاتی در مقر فرماندهی نیروهای نظامی دو کشور برای تبادل اطلاعات امنیتی و همکاری‌های نظامی مستقر کنند.

اما سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ضمن تکذیب این موضوع تصریح کرد: مقامات پاکستانی برای فعالیت مجدد مراکز هماهنگی که از قبل وجود داشته است با افغانستان رایزنی می‌کند.

این در حالی است که نمایندگان سنای افغانستان نیز پیش از این به دولت این کشور درباره توافق احتمالی تبادل اطلاعات با پاکستان و تلاش سازمان‌های اطلاعاتی پاکستانی برای نفوذ در صفوف نیروهای امنیتی افغان هشدار داده بود.

انتهای پیام/.

نظرات

ارسال نظر