جرقه‌ای دیگر در روابط پر تنش آلمان-ترکیه

رسانه‌های آلمانی از دستگیری یک تبعه آلمانی دیگر در ترکیه به اتهام عضویت در یک گروه تروریستی خبر دادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، یک مددکار اجتماعی و روزنامه‌نگار ترک آلمانی ساکن شهر کلن که برای سفری یک هفته‌ای به ترکیه رفته بود در استانبول دستگیر شد. او متهم به عضویت در یک گروه تروریستی شده است.

روابط آلمان  ترکیه که اخیرا با آزادی برخی اتباع دستگیر شده آلمانی در ترکیه می رفت تا در مسیر بهبود قرار گیرد با این دستگیری مجددا درگیر تنش هایی شده است.

روز جمعه گذشته 13 آوریل (24 فروردین) عادل دمیرچی، مددکار اجتماعی و روزنامه‌نگار ترک آلمانی با هجوم ماموران امنیتی ترکیه به محل اقامت موقتش در استانبول، دستگیر و روانه زندان شد.

وی در 7 آوریل همراه مادرش از شهر کلن آلمان به ترکیه پرواز کرد. مادر عادل به بیماری سرطان مبتلاست و او به منظور بهبود حال مادرش همراه با او از کلن به استانبول رفته بود. هنگام ورود به فرودگاه استانبول، هیچ مشکلی پیش نیامد و عادل و مادرش به منزل یکی از اقوامشان در استانبول رفتند. وی اوایل وقت صبح جمعه هفته گذشته بعد از تفتیش منزلش دستگیر شد.

اتهام او عضویت در حزب کمونیست-مارکسیست-لنینیست MLKP است که از سوی دولت ترکیه به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شود.

دمیرچی علاوه بر کار مددکاری برای مهاجران در یک موسسه در شهر کلن، برای خبرگزاری اتا وابسته به حزب چپ نیز کار می‌کرده است.

بنا به اظهارات پلیس استانبول، قاضی حداکثر ظرف یک و نیم هفته باید تصمیم بگیرد که دمیرچی می‌تواند آزاد شود یا باید در بازداشت موقت بماند.

سندیکای روزنامه‌نگاران آلمان DJV از دولت این کشور خواسته تا برای دمیرچی کاری کند. در بیانیه این سندیکا آمده است: «روزنامه‌نگاری جرم نیست، حتی در ترکیه.»

به نوشته هفته نامه "اشپیگل"، وزارت امور خارجه آلمان در اولین موضع گیری خود اعلام کرده که با این خانواده در ارتباط است، اما نمی داند که آیا این دستگیری با انگیزه های سیاسی انجام شده است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر