موسسه علم و سیاست برلین: ایران، روسیه و سوریه برندگان جنگ سوریه هستند

یکی از کارشناسان موسسه علم و سیاست برلین با تاکید بر اینکه ابتکار عمل صلح اروپایی دیگر هیچ شانسی برای حل بحران سوریه ندارد، روسیه، ایران و سوریه را برندگان این جنگ نامید.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "گویدو اشتاین برگ" از کارشناسان مسائل خاورمیانه در موسسه علم و سیاست برلین در مصاحبه ای با "فرانکفورتر روند شای" آلمان به مسئله عواقب حمله موشکی اخیر آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه پرداخته و نوشت: این حمله نظامی بسیار محدود بوده و شرایط در این کشور با این حمله موشکی تغییر نکرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به نقش مهم ایران، ترکیه و روسیه در سوریه پرداخته و تاکید کرد که ابتکار عمل اروپایی دیگر هیچ شانسی برای حل این بحران ندارد. نه تنها آلمان بلکه انگلیس و فرانسه در درگیری های سوریه دیگر هیچ نفوذی ندارند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین گفت: روسیه، ایران و سوریه در حال حاضر برنده این جنگ هستند. حالا این مسئله مطرح است که آیا آن ها در شرایطی هستند که بقیه بخش های این کشور را تحت کنترل خود درآورند.

اشتاین برگ در ادامه در پاسخ به این پرسش که اسد تا کی می تواند این جنگ را تحمل کند گفت: به مدت نامحدود و تا زمانی که وی حمایت روسیه و ایران را دارد. اگر روسیه و ایران خواهان این مسئله باشند، اسد همچنان مدت طولانی می تواند در مسئولیت خود باقی بماند. بنابراین درخواست ها برای کناره گیری وی غیر واقع بینانه است.

آمریکا، انگلیس و فرانسه روز شنبه حملات موشکی گسترده‌ای به تاسیسات دولتی سوریه که به ادعای آنها برای تولید تسلیحات شیمیایی از آنها استفاده شده را انجام دادند. طی حدود دو ساعت در ساعات اولیه بامداد صبح شنبه، بیش از 100 موشک به سمت خاک سوریه شلیک شد که بخش اعظم آنها توسط سامانه پدافند ضدهوایی سوریه، دفع شدند.

این حمله موشکی بار دیگر بحث ها درباره نقش غرب در حل بحران سوریه را داغ کرده و بسیاری کارشناسان با دید انتقادی به این اقدام غرب نگریسته اند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر