قائم‌مقام مرکز مطالعات خلیج‌فارس: گسترش روابط منامه و لندن تاکتیکی از سوی آل خلیفه در قبال مخالفان است

به اعتقاد کارشناس مرکز مطالعات خلیج ‌فارس، احداث پایگاه نظامی انگلیس در بحرین پیامی به مخالفان داخلی دارد که حاکمیت آل خلیفه هم از جانب قدرت‌های منطقه‌ای یعنی عربستان و هم از جانب قدر‌ت‌های فرا منطقه‌ای حمایت می‌شود.

«مسعود رضایی»، قائم‌مقام مرکز مطالعات خلیج‌فارس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص افتتاح یک پایگاه نظامی دائمی انگلیس در بحرین، با اشاره به اینکه گسترش روابط منامه و لندن تاکتیکی از سوی آل خلیفه در قبال مخالفان است، بیان داشت: انگلیسی­‌ها در گذشته در حاشیه جنوبی خلیج فارس تأثیرات سیاسی و نظامی داشته­‌اند و مقابله با ایران اساس سیاست لندن در این منطقه بوده است.

وی با توجه به سیاست ضد ایرانی انگلیس گفت: لندن تلاش داشته تا منطقه و شیخ‌نشین‌ها از لحاظ سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی از پیکره سرزمین ایران دور شوند و با آن انفکاکی که ایجاد می‌شود، منافع استعماری خود را بتواند پیگیری کند. انگلیس این سیاست را در قرن بیستم بیشتر از گذشته به منصه ظهور می‌کشاند.

قائم‌مقام مرکز مطالعات خلیج‌فارس با تأکید بر طمع لندن به منابع کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره داشت: نفوذ لندن در این منطقه در حالی بود که منابع عظیم انرژی‌های فسیلی منطقه خلیج فارس مشخص شده بود و هر یک از این شیخ‌نشین‌ها نیز سهمی از این منابع انرژی داشتند. انگلیس در تأسیس این دولت‌ها در منطقه نقش پررنگی ایفا کرد.

وی با اشاره به اینکه خروج انگلیس از خلیج فارس در سال 1971 اتفاق افتاد، خاطرنشان کرد: مشخص بود که این تصمیم جنبه دائمی نخواهد داشت؛ چراکه منابع عظیمی که در این منطقه وجود دارد، انگلیسی‌ها را به هر بهانه‌ای به این منطقه می‌کشاند.

رضایی با توجه به پایگاه دائمی که لندن در بحرین تأسیس کرده است، گفت: گفته می­‌شود که این موضوع برای پشتیبانی نیروی دریایی سلطنتی انگلیس است و هواپیماها حمل‌ونقل نفت و کالا را از آسیا به اروپا بر عهده خواهند داشت. خبرگزاری رسمی بحرین نیز اخیراً از کشف بزرگ­ترین ذخایر نفت و گاز در این کشور خبر داده است.

وی با تأکید بر اینکه اخبار مربوط به احداث این پایگاه مدتی بود که در رسانه‌های بحرین مطرح شده بود، اشاره داشت: مراسم کلنگ زنی آن در سال 2014 با حضور وزرای خارجی دو کشور برگزار شده بود. با این حال روابط نظامی بحرین محدود به این مورد نیست.

قائم‌مقام مرکز مطالعات خلیج‌فارس با اشاره به اینکه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا نیز در بحرین قرار دارد، تأکید داشت: بحرین یکی از اعضای ائتلاف به رهبری آمریکا است. این کشور قادر به حفظ تمامیت ارضی خود نیست. بحرین کشور کوچکی است که اقلیتی در این کشور حکمرانی می‌کنند. آن‌ها فاقد مشروعیت هستند.

وی با توجه به اهدافی که منامه از گسترش روابط خود با غربی­‌ها دنبال می­‌کند، گفت: احداث این پایگاه پیامی به مخالفان داخلی دارد که حاکمیت آل خلیفه هم از جانب قدرت‌های منطقه‌ای یعنی عربستان و هم از جانب قدر‌ت‌های فرا منطقه‌ای مانند آمریکا و انگلیس حمایت می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر