ظریف: واکنش ایران و جامعه جهانی به خروج آمریکا از برجام برایش خوشایند نخواهد بود

وزیر خارجه کشورمان در خصوص برجام و اظهارات مقامات آمریکایی علیه آن گفت: باید منافع ایران از برجام حفظ شود و حتماً اگر آمریکا از آن خارج شود واکنشی را از سوی ایران و جامعه بین‌المللی مشاهده خواهد کرد که برایش خوشایند نخواهد بود.

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز سه‌شنبه و در پایان سفرش به تاجیکستان برای شرکت در بیست و سومین نشست شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اقتصادی اکو در جمع خبرنگاران در خصوص این سفر گفت: این اجلاس یک مروری داشت بر فعالیتهای سازمان به‌خصوص بر برنامه 2025 که اهداف سازمان را طراحی کرده و در اجلاس سران قبلی در اسلام‌آباد تصویب شد.

وی افزود: ما در این اجلاس توانستیم نماینده ایران را به‌عنوان دبیرکل آینده اکو به‌تصویب برسانیم. روش پرداخت سهمیه‌ها در سازمان اکو و روش‌های تقویت نقش اکو به‌عنوان یک مجموعه مهم اقتصادی منطقه‌ای نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: از آنجا که همگرایی منطقه‌ای نقش مهمی برای همه کشورهای منطقه و ایجاد فضای مناسب برای مبارزه با افراط‌گرایی دارد، اکو می‌تواند نقش مهمی در این خصوص ایفا کند.

ظریف با اشاره به دیدارش با رئیس جمهور تاجیکستان نیز گفت: روز دوشنبه با رئیس جمهور تاجیکستان دیداری داشتم که درباره روابط دوجانبه و مشکلات منطقه‌ای و مسائل مربوط به افراط‌گرایی و تروریسم صحبت کردیم، گفت‌وگوی بسیار خوبی بود و امیدوارم کمک کند به توسعه هرچه بیشتر روابط بین ایران و تاجیکستان که دو کشور هم‌زبان، هم‌فرهنگ، هم‌تاریخ و هم‌مسلک هستند.

وی در خصوص برجام و اظهارات مقامات آمریکایی علیه آن گفت: آنچه ما بارها اعلام کرده‌ایم این است که ایران از منافعش حراست می‌کند و باید منافع ایران از برجام حفظ شود، حتماً اگر آمریکا از برجام خارج شود واکنشی را از سوی ایران و جامعه بین‌المللی مشاهده خواهد کرد که برایش اصلاً خوشایند نخواهد بود.

وزیر خارجه در خصوص موضع اروپایی‌ها درباره برجام و نقش منطقه‌ای ایران نیز گفت: برجام یک توافقی است که فقط در یک حوزه مشخص یعنی هسته‌ای بوده است و به سایر موضوعات با تصمیم مشترک نپرداخته‌ایم، گرچه جمهوری اسلامی ایران همواره منتقد سیاست‌های کشورهای غربی هم در منطقه و هم در سرازیر کردن سلاح به منطقه بوده و حرف برای گفتن زیاد داشته‌ایم، اما موضوع تصمیم‌گیری ما هسته‌ای بوده و بر آن تأکید کرده‌ایم و الآن هم اجماع بین ایران و کشورهای 1+5 این است که برجام قابل مذاکره مجدد نیست و موضوعات دیگر ربطی به برجام ندارد و در این موضوع هم آمریکایی‌ها کاملاً منزوی هستند.

ظریف ادامه داد: در جلسه شورای وزیران اروپایی هم مشخص بود که اروپایی‌ها چندان نگاه مثبتی به سیاست‌های آمریکا در این حوزه ندارند، البته ما بر اساس منافع خودمان تصمیم می‌گیریم و اختلافات جدی با نحوه رفتار اروپایی‌ها در منطقه داریم و آنها را مطرح کرده‌ایم.

وی افزود: معتقدیم که اروپایی‌ها در منطقه امکان آن را نداشته‌اند که سیاستهای خود را از آمریکا جدا و سیاستهای مستقل خود را دنبال کنند. سیاست‌هایی که اروپایی‌ها در منطقه ما داشته‌اند به ناامنی، خشونت و تروریسم دامن زده که بیش از همه گریبانگیر منطقه و بعد خود آنها شده است.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر