دیپلمات روس: مسمومیت اسکریپال می‌تواند کار سرویس‌های امنیتی انگلیس باشد

نماینده روسیه در سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی معتقد است عدم همکاری مقامات لندن با مسکو و مخفی کردن نتیجه تحقیقات، تاییدی بر این است که مسمومیت "سرگئی اسکریپال" کار سرویس‌های امنیتی انگلیس بوده باشد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "الکساندر شولگین" نماینده دائم روسیه در سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی قضیه مسمومیت "سرگئی اسکریپال" را اقدام تحریک آمیز سرویس‌های امنیتی انگلیس نامیده و یادآور شد که اگر آنها از همکاری با روسیه خودداری کنند، تاییدی بر این مسئله خواهد بود.

این دیپلمات روس گفت: «فعلا ما دلایل زیادی داریم که باور کنیم ما با یک اقدام تحریک آمیز علیه روسیه از سوی سرویس‌های امنیتی انگلیس مواجه هستیم و اگر مقامات لندن همچنان از همکاری با روسیه خودداری کنند تا واقعیت ماجرا آشکار شود، این برخورد نیز تایید کنند این باور ما خواهد بود که دقیقا آنها دست به این اقدام زده‌اند.»

شولگین در پایان نشست فوق العاده سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی در باره قضیه مسمومیت اسکریپال همچنین اعلام کرد که گزارش این سازمان در باره این حادثه، سئوالات بسیاری را برای طرف روسی بوجود آورده است که نیازمند بررسی مضاعف جزییات است.

وی افزود: «مسئله این است که این گزارش کاملا فنی و به درخواست طرف انگلیسی تهیه شده و نتیجه تحقیقات کارشناسان بطور کامل نیز به مقامات روسی ارائه نشده و دبیرخانه سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی بهانه محرمانه بودن این گزارش را آورده که گویای آن است که چنین پنهانکاری با موافقت دولت انگلیس صورت گرفته باشد.»

نماینده روسیه تاکید کرد که مسکو اکنون دیگر تردیدی در باره عدم تمایل لندن برای همکاری در این زمینه ندارد. به همین دلیل طرف روسی نتیجه هیچ تحقیقات ملی یا بین المللی، بدون آشنایی کامل با جزییات و اطلاعات دقیق آن، از جمله امکان دسترسی به تمامی تحقیقات و از همه چیز مهمتر اینکه، بدون مشارکت کارشناسان روسی در تمامی اقدامات مربوط به کشف واقعیات را قبول نخواهد داشت.

لازم به یادآوری است، روابط روسیه و انگلیس در رابطه با حادثه مسمومیت "سرگئی اسکریپال" کارمند سابق اداره مرکزی اطلاعات روسیه و دخترش "یولیا" در تاریخ 5 ماه مارس (14 اسفند) در شهر سالیزبری انگلیس، بشدت تیره شد. طرف انگلیسی بر این عقیده است که دولت روسیه در این حادثه دست داشته است. در همین رابطه "ترزا می" نخست وزیر انگلستان اتخاذ تدابیری علیه روسیه، از جمله اخراج 23 دیپلمات روسی و توقف کلیه تماس‌های دوجانبه با طرف روسی در سطوح بالا را اعلام کرده است. مقامات مسکو موکدا هر نوع دخالت روسیه در قضیه مسومیت اسکریپال را تکذیب می‌کنند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر