تلاش اروپا برای اعمال تحریم‌های بیشتر و بازرسی از تأسیسات نظامی ایران

سه‌کشور اروپایی طرف برجام در تلاش برای انصراف ترامپ از خروج از توافق هسته‌ای در حال کار برای اعمال تحریم‌های جدید و بازرسی از سایت‌های نظامی و دانشگاه‌های ایران است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، نشریه فایننشال‌تایمز در مطلبی نوشت که رهبران اروپایی در تلاش برای منصرف کردن واشنگتن از خروج از توافق هسته‌ای برجام، در حال جستجو [بررسی اعمال] تحریم‌های اضافی علیه ایران به خاطر برنامه موشک‌های بالستیک و «مداخله‌‌گری‌های منطقه‌ای»‌ آن و همچنین انجام بازرسی گسترده‌تر از پایگاه‌های هسته‌ای ایران است.

به نوشته این نشریه، انتظار می‌رود که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان طی دو سفر رسمی خود به واشنگتن که این هفته انجام خواهد شد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را به باقی‌ماندن در این توافق تشویق کنند، توافقی که ترامپ پیشتر تهدید کرده بود که در تاریخ 12 مِی از آن خارج خواهد شد.

یک دیپلمات اروپایی به این نشریه گفته است که «این یک شانس برای متقاعد کردن ترامپ پیش از موعد 12 مِی است». این دیپلمات با اظهار خشنودی از توالی این دو سفر گفت: «ایران یکی از دستورکارهای اصلی است».

در گزارش فایننشال‌تایمز آمده است که نگرانی‌ها درباره فرجام این توافق در پایتخت‌های اروپایی در حال افزایش است، این در حالی است که کشورهای اروپایی [آلمان، فرانسه و انگلیس] فضای مانور اندکی برای تأمین درخواست‌های ترامپ درباره برجام و همزمان حفظ ایران در این توافق در اختیار دارند. به نوشته این نشریه، سه‌کشور آلمان‌، فرانسه و انگلیس در حال نهایی‌کردن پاسخ خود به درخواست‌های ترامپ هستند.

این دیپلمات اروپایی گفت که سه‌کشور اروپایی مذکور، به دنبال راه‌هایی برای سختگیرانه‌تر کردن بازرسی‌ها از پایگاه‌های هسته‌ای ایران، همچون تأسیسات نظامی، دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها و اعمال تحریم‌های احتمالی جدید به خاطر برنامه موشک‌های بالستیک ایران و حضور ایران در نزاع‌های منطقه‌ای همچون سوریه و یمن هستند.

استفان سیبرت، سخنگوی صدراعظم آلمان هفته گذشته گفته بود که آلمان «درباره برنامه موشک‌های بالستیک ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران نگرانی دارد، زیرا این مسائل با منافع امنیتی اروپا مرتبط هستند».

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند که بیشتر به دنبال جلب نظر موافق ترامپ هستند، تا اینکه روی طرح‌هایی در خصوص اعمال دوباره احتمالی تحریم‌های آمریکایی - که در برجام تعلیق شده بودند - کار کنند.

یک مقام رسمی اتحادیه اروپا با اشاره به دشوار بودن حفاظت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران از تحریم‌های دوباره اعمال‌شده آمریکا، گفت: «هیچ طرح جایگزینی وجود ندارد، بدون ایالات متحده، هیچ توافق وجود نخواهد داشت».

در همین زمینه یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است که ایران یکی از مسائل «عمده» گفتگوهای ماکرون و ترامپ خواهد بود. به گفته این مقام ارشد دولت آمریکا، کشورهای اروپایی «به سختی در حال  هستند تا به برخی از مهمترین یا عمده‌ترین نگرانی‌های ما رسیدگی کنند»، هرچند که کار آن‌ها «هنوز تکمیل نشده است». ایالات متحده همچنان به دنبال اقدامات سختگیرانه‌تر درباره برنامه موشک‌های بالستیک ایران و نقش منطقه‌ای و همچنین تمدید بندهای موسوم به انقضاپذیر است، بندهایی که براساس آن محدودیت‌های فعالیت‌های هسته‌ای ایران از سال 2025 کاهش خواهد یافت.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر