سناتور روس: تجدیدنظر در برجام، بدون مشارکت ایران غیرممکن است

مقام پارلمانی روسیه سخنان رئیس جمهوری فرانسه در مورد تجدیدنظر در برجام را نشان دهنده اعمال نفوذ واشنگتن بر پاریس، بی‌ثباتی فرانسه در مشارکت بین المللی و برخلاف مواضع اتحادیه اروپا دانست.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "لئونید اسلوتسکی" رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه در گفت‌وگو با خبرگزاری «تاس»، اعلام کرد، فرانسه اگر به دنباله روی از آمریکا خواستار تجدیدنظر در توافق هسته‌ای با ایران شود، بی ثباتی خود در عرصه مشارکت بین المللی و اعمال نفوذ واشنگتن بر پاریس را ثابت خواهد کرد.

روز گذشته "امانوئل ماکرون" رئیس جمهوری فرانسه بعد از دیدار با "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد دارد روی نسخه جدید توافقنامه‌ای در باره برنامه هسته‌ای ایران کار کند.

اسلوتسکی با اشاره به اینکه چنین اقدامی از سوی پاریس، برخلاف موضع گیری اتحادیه ارپا در باره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است که بارها بر لزوم پایبندی بر این توافقامه بین المللی مهم تاکید کرده، افزود: «صادقانه بگویم چنین برخوردی با توافق هسته‌ای با ایران بسیار خطرناک است و علامت منفی برای کره شمالی ارسال خواهد کرد.»

این مقام دوما یادآور شد که روسیه شدیدا مخالف «تجدیدنظر در برجام» است، برای اینکه چنین اقدامی نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بوده که این توافقنامه را مورد تایید قرار داده و درعین حال تلاشهای چندین ساله جامعه بین الملل درجهت حفظ ثبات و رژیم عدم گسترش هسته‌ای را از بین خواهد برود.

"دمیتری نوویکوف" نائب رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز تاکید کرد که مسئله تغییر شروط توافقنامه هسته‌ای با ایران، بدون در نظر گرفتن نقطه نظرات مقامات خود این کشور غیرممکن خواهد بود. وی گفت: «ما باید توجه داشته باشیم که ایران در زمان انعقاد توافق هسته‌ای، به دادن امتیازات جدی دست زده و از آن به بعد هم بطور کامل به تمامی تعهدات خود در چارچوب برجام، عمل کرده است. بنابراین اکنون هر نوع تجدیدنظری در این توافقنامه، بدون مشارکت خود ایران، غیرممکن خواهد بود.»

اتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر