25درصد جمعیت روستاهای پایلوت خراسان شمالی زیر پوشش پروژه منارید هستند

استان خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد که از این میزان 377 هزار نفر در روستاها ساکن هستند.
دکتر محمد فرامرز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا و با بیان اینکه پروژه منارید خراسان شمالی دارای 82 گروه خرد روستایی است اظهار کرد: تاکنون در حوزه آبخیز سد شیرین دره 5 روستا به عنوان پایلوت انتخاب شده اند که 17 درصد جمعیت حوزه را شامل می شوند.
وی ضمن اشاره به اهمیت سد شیرین دره، مساحت این سد را 160 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: دلایل اهمیت این سد فرسایش 17 تن در سال می باشد و از طرفی پررنگ ترین نقش برای سد شیرین دره تأمین آب شرب بجنورد است.
فرامرز با اشاره به سامان های عرفی روستاهای پایلوت این طرح افزود: مشخصات سامان های عرفی روستاهای پایلوت پروژه بین المللی منارید شامل 6 روستای پایلوت بربرقلعه- تازه قلعه، سرداب، تفتازان، قلهک و قتلیش می باشد.
معاون آبخیزداری و مدیر هماهنگی پروزه بین المللی منارید خراسان شمالی گفت: سال گذشته برای پروژه بین المللی منارید در این استان 75 هزار دلار از سازمان جنگل ها مصوب شد و 5 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار استانی براساس موافقت نامه صورت گرفت.
طرح بین المللی منارید(MENARID) در چارچوب برنامه توسعه پایدار و یکپارچه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، در هفت کشور اردن، الجزایر، ایران، تونس، مراکش، مصر و یمن اجرا می شود.
خراسان شمالی افزون بر 2 میلیون و 33هزار هکتار عرصه طبیعی دارد.
*سایت ایرنای خراسان شمالی به نشانی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی به نشانی https://t.me/irnabojnurd در دسترس همگان است.
6062/7186 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سید حسین قدسی

نظرات

ارسال نظر