قدرت‌های اروپایی: به طرحی برای حفظ برجام نزدیک شده‌ایم

قدرت های اروپایی بر این باورند که در آستانه دست یافتن به طرحی هستند تا توافق هسته ای با ایران را نجات دهند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه از آمریکا خواسته است تا توافق هسته ای ایران را به حالت تعلیق درنیاورد، دیپلمات های غربی اعلام کردند که بریتانیا، آلمان و فرانسه در آستانه دستیابی به بسته ای هستند تا دونالد ترامپ را برای حفظ برجام متقاعد کند.

ترامپ سیگنال های پیچیده ای را درباره اقدامی که 12 ماه می قرار است درباره برجام انجام دهد، فرستاده است. ترامپ روز سه شنبه در سخنانی توافق هسته ای با ایران را احمقانه و مسخره ارزیابی کرده است.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید کرده است که آمریکا به دنبال تغییر یکجانبه مفاد توافق چندجانبه است.

روسیه، چین ، آلمان، بریتانیا و فرانسه همچنان خواستار حفظ و اجرای برجام هستند.

برایان هوک مذاکره کننده آمریکایی با 3 کشور اروپایی سعی می کند تا ترامپ را در توافق هسته ای با ایران باقی نگه دارد. وی در مصاحبه ای با ان پی آر گفت: ما هنوز به توافقی دست پیدا نکرده ایم ولی پیشرفت هایی حاصل شده است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز که در سفر 3 روزه به آمریکا به سر می برد، در سخنانی در کنگره آمریکا گفت: توافق هسته ای با ایران کامل نیست ولی باید تا زمانی که یک توافق جایگزین شکل بگیرد، حفظ شود. این توافق شاید همه نگرانی ها را برطرف نکند ولی ما نباید بدون داشتن یک توافق باثبات تر و چشمگیرتر توافق فعلی را متوقف کنیم.

ماکرون در یک کنفرانس خبری نیز گفت: نمی دانم تصمیم آمریکا چه خواهد بود ولی تجزیه و تحلیل منطقی همه اظهارات قبلی رئیس جمهور آمریکا منجر نمی شود که من معتقد باشم که او هر کاری را برای باقی ماندن در توافق هسته ای ایران انجام دهد.

این در شرایطی است که ماکرون پیش از این نیز ضمن استقبال از پیشرفت های مهم و بزرگ در مسال راهبردی، یک توافق جدید بر سر ایران را اعلام کرده است که می تواند توافق فعلی را تکمیل کند.

رئیس جمهور فرانسه بعدا در جمع خبرنگاران آمریکایی تاکید کرد: اگر ترامپ از توافق هسته ای خارج شود، به خاطر دلایل داخلی خواهد بود.

هنوز مشخص نیست منظور ماکرون از یک توافق جامع و جدید چیست ولی یک احتمال این است که ایده جدید مربوط به مذاکرات مجدد برای دستیابی به یک توافق به جای برجام باشد.

احتمال دیگر، اعمال محدودیت های بیشتر هسته ای از سوی واشنگتن و 3 قدرت اروپایی علیه ایران باشد و تهدید برای اعمال تحریم های بیشتر در صورتی که ایران محدودیت های هسته ای را نقض کند.

دیپلمات های غربی به رویترز گفته اند که 3 ماه مذاکره و نشست بین واشنگتن و 3 کشور اروپایی منتج به بسته ای برای اتخاذ تدابیر جداگانه شده است که شاید بتواند ترامپ را برای دست نزدن به برجام راضی نگه دارد.

یک دیپلمات ارشد اروپایی در این باره گفت: این بسته مربوط به متقاعد کردن ترامپ است و یک توافق جدید با ایران به شمار نمی رود.

بریتانیا، فرانسه و آلمان تحریم های تازه اتحادیه اروپا را علیه ایران به بهانه موشک های بالستیک و نقش تهران در سوریه و یمن پیشنهاد داده اند.

دیپلمات ها گفته اند که پیشرفت هایی در زمینه موشک های بالستیک و بازرسی ها به دست آمده است ولی درباره منقضی شدن برخی از محدودیت‌ها علیه ایران بعد از گذشت دوره‌های زمانی مشخص، به توافق تازه ای دست پیدا نکرده اند.

کریستوفر فورد مقام آمریکایی در زمینه خلع سلاح در سخنانی در ژنو گفت: ما به دنبال مذاکره مجدد بر سر توافق هسته ای با ایران یا تغییر مفاد آن نیستیم. ما به دنبال یک توافقنامه مکمل هستیم.

ولی ریچارد نفیو کارشناس سابق کاخ سفید در خصوص تحریم های ایران در این باره گفت: مخالفت هایی در بین کشورهای اروپایی بر سر این مساله وجود دارد. آن طور که من شنیده ام فرانسوی ها مخالفت کمتری با این طرز تفکر نسبت به آلمانی ها دارند.

راینر بروئل سخنگوی وزارت خارجه آلمان تاکید کرد: برلین با دقت ایده توافق مکمل را مورد بررسی قرار می دهد ولی با تغییر برجام مخالف است.

وی در ادامه تصریح کرد: برای ما مهمترین اولویت حفظ توافق هسته ای و اجرای کامل آن از سوی همه طرف ها است. توافق هسته ای با 7 کشور مذاکره شده است و اتحادیه اروپا نمی تواند آن را مورد مذاکره مجدد قرار دهد یا با توافق دیگری جایگزین کند.

انتهای پیام /.

نظرات

ارسال نظر