وزیر خارجه آمریکا: برجام اصلاح اساسی نشود، ترامپ در توافق باقی نمی‌ماند

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که اگر اصلاحاتی اساسی در برجام انجام نشود و نواقص آن رفع نشود، احتمال ندارد که ترامپ پس از ماه مِی در آن باقی بماند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا که در بروکسل به سر می‌برد، در نشست خبری در مقر سازمان ناتو با اشاره به توافق هسته‌ای ایران (برجام) و خواسته‌های ترامپ گفت: هنوز تصمیمی درباره این توافق گرفته نشده است، اما اگر اصلاحاتی اساسی وجود نداشته باشد، و نقصان‌های آن‌ها رفع نشوند، ترامپ احتمالا پس از ماه مِی در توافق باقی نماند.

وزیر خارجه آمریکا افزود که تیم [همکاران] در حال کار هستند و مطمئنم که برای حصول به آنچه رئیس جمهوری به صراحت درباره آن‌ها سخن گفته است، مذاکرات زیادی خواهیم داشت.

پامپئو افزود:‌ ما امروز درباره برجام گفتگو‌هایی داشتیم. مطمئنم که طی سفرم به خاورمیانه یکی از مسائل مدنظر باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت که ایالات متحده خواهان الحاق روسیه به «جهان دموکراتیک» است و کشورش آماده گفت‌وگو در این باره است.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص تحولات شبه‌جزیره کره نیز تصریح کرد:‌ اگر فشارهای رئیس جمهور ترامپ نبود، ما هم‌اکنون در اینجا [این وضعیت] نبودیم. ما در حال بررسی توافق [بیانیه مشترک سران دو کره] هستیم تا ببینیم که آیا کیم جونگ اون امروز تعهدات جدیدی را پذیرفته است.

پامئپو در خصوص دیدارش با رهبر کره شمالی نیز گفت: «من اینگونه احساس کردم که وی [رهبر کره شمالی] جدی است. فشارهای اقتصادی ... وی را به این فکر رساند که به نفعش است تا درباره غیرهسته‌ای شدن گفت‌و‌گو کند».

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر