حضور کارشناسان آمریکایی برای تعطیلی سایت هسته‌ای کره شمالی

دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی اعلام کرد که سایت آزمایش هسته‌ای کره در ماه می تعطیل می‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از بی بی سی، یک سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی اعلام کرد که تعطیلی سایت پونگ گی ری به صورت علنی انجام خواهد شد و کارشناسانی از کشورهای کره جنوبی و آمریکا برای مشاهده آن دعوت خواهند شد.

گفته می‌شود این سایت که در منطقه کوهستانی شمال شرق کره شمالی بنا شده مهمترین نیروگاه هسته‌ای این کشور به شمار می‌رود. از سال 2006 به بعد 6 آزمایش هسته‌ای در این سایت انجام شده است. بعد از آخرین آزمایش در سپتامبر 2017 چندین پس لرزه باعث تخریب بخشی از بخش داخلی این تاسیسات شد.

روز جمعه کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره جنوبی بر سر کنار گذاشتن تسلیحات هسته‌ای در شبه جزیره کره موافقت کردند.

این نشست ماه ها پس از تبادل ادبیات خشن میان شمال و جنوب برگزار شد.

یون یونگ چان، سخنگوی رئیس جمهوری کره گفت که رهبر کره شمالی اعلام کرده "در ماه می تعطیلی سایت هسته‌ای را انجام خواهد داد.

یون در ادامه گفت رهبر کره شمالی همچنین اعلام کرده که به زودی کارشناسانی از کره جنوبی و آمریکا را برای نشان دادن فرآیند این کار به جامعه بین‌الملل به صورت شفاف دعوت خواهد کرد.

این دفتر همچنین اعلام کرد که کره شمالی زمان خود –که در حال حاضر دارای نیم ساعت اختلاف است – را برای هماهنگ شدن با زمان کره جنوبی تغییر خواهد داد.

کره شمالی تاکنون بیانیه‌ای رسمی دراینخصوص منتشر نکرده است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر