خراسان شمالی از استان عبوری به مقصد گردشگری تبدیل شود

استاندار بابیان اینکه خراسان شمالی از استان عبوری به مقصد گردشگری تبدیل شود گفت: هدف اصلی در خراسان شمالی باید تبدیل گردشگر عبوری به گردشگر مقصدی و ایجاد یک برند برای استان باشد که شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی در این زمینه نقش مهمی دارند.

 

 

به گزارش شرق 24، محمدرضا صالحی در همایش شوراهای اسلامی شهرهای استان با یادآوری اینکه در حال حاضر مسافران به‌غیراز هزینه برای ما چیزی ندارند و استان خراسان شمالی با ظرفیت‌های فراوانی که دارد نتوانسته است در جذب گردشگر به‌خوبی عمل کند ادامه داد: مدیریت محلی در کنار مدیریت ملی می‌تواند به‌خوبی امورات را پیش برد چراکه حس رقابتی که در ابتدا در بین این دو بخش وجود داشت هم‌اکنون به رفاقت تبدیل‌شده است.

وی افزود: مهم این است که انسان باور کند وقتی عضو شورا شد، از اکثریت نظرات دفاع و حمایت کند و اعضای شورای شهر باید به‌گونه‌ای عمل کنند که از اکثریت آرا تبعیت کنند.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به سال حمایت از کالای ایرانی اضافه کرد: یک بخش از کالای ایرانی تولید است اما این سئوال هم مطرح است که آیا می‌شود از هر کالای تولید داخل حمایت کرد؟

صالحی افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی، تولید داخلی باید قابلیت رقابت با تولید خارجی را داشته باشد و در حین بالا رفتن کیفیت باقیمت پایین عرضه شود.

وی بابیان اینکه متوسط درآمد سرانه استان پایین است، گفت: باید در کنار حفظ ضریب جینی خوب، نرخ بیکاری پایین و نرخ مشارکت اقتصادی بالای استان ، توجه کنیم که نرخ متوسط درآمد سرانه مردم خراسان شمالی نیز بهبود یابد.

استاندار با تاکید بر فعال کردن اقتصاد شهری ادامه داد: امروز در خراسان شمالی از مسافران به‌جز هزینه برای شهرداری چیزی باقی نمی‌ماند.

وی گفت: هدف اصلی شهرداری‌ها باید تبدیل گردشگری عبوری به گردشگری مقصدی باشد تا در کنار شوراها برای هر نقطه‌ی استان تولید برند کنیم.

صالحی بیان داشت: شوراها برای ایجاد زیرساخت توسعه موظف هستند هدف‌گذاری کنند تا به سمت توانمندسازی شهرداری‌ها حرکت کنیم.

استاندار  همچنین با اشاره به اینکه اقتصاد شهری باید فعال شود، اظهار کرد: برای بالا بردن سرانه درآمد خانوارهای استان چاره‌ای جز عملیاتی کردن اقتصاد شهری نداریم.

وی گفت: هدف‌گذاری باید به گونه باشد که  در بخش‌های مختلف با حفظ حداقل تعداد شاغلین، خدمات تقویت شود و تعداد شاغلین بخش کشاورزی و صنعت نباید کاهش پیدا کند.

نماینده عالی دولت در استان خاطرنشان کرد: استان توسعه‌یافته، استانی نیست که صرفاً در یک نقطه رشد ایجاد شود بلکه رشد باید در تمام ابعاد باشد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز بابیان اینکه رشد و توسعه عمرانی جزو وظایف ما و همه دولت‌ها است اظهار کرد: خدماتی مانند راه، آب، بهداشت، فضای فرهنگی و آموزشی در یک جامعه شهری موردنیاز است و باید برای رفع نیازهای آنی و آتی مردم آماده شود.

محمدحسین علی نیا افزود: همه باید به‌نوعی در رشد و توسعه استان نقش ایفا کنند اما تمام این‌ها باید مبتنی بر اصول و ارزش‌هایی باشد که به آن پایبند باشیم و در خود ایجاد کنیم.

مدیرکل امور شهری استاندار خراسان شمالی هم بابیان اینکه حضور بانوان استان در شورای اسلامی شهرها کمرنگ است، گفت: بانوان فقط 7 درصد از 118 کرسی شورای اسلامی در 22 شهر را در اختیاردارند.

علی‌اصغر شاکری مطلق همچنین بابیان اینکه 87 درصد از اعضای شورای شهر در دوره پنجم مدرک فوق‌دیپلم و بالاتر از این مقطع دارند، اظهار کرد: میانگین سنی آن‌ها 42 سال است و این نشان‌دهنده اعتماد مردم خراسان شمالی به نسل جوان است.

مشاور استاندار خراسان شمالی در امور شوراها نیز گفت: شورای اسلامی شهر به‌عنوان کارآمدترین اتاق فکر در حوزه مدیریت، اولین حلقه اتصال حاکمیت مردم بر امور خودشان و بارزترین جنبه مشارکت مردم در نظام مدیریتی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

مهدی محمدی بیان داشت: شوراها باید نقاط قوت و ضعف را شناسایی کنند و با تقویت نقاط مثبت حرکت روبه‌جلو داشته باشند.

رئیس شورای اسلامی خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: رمز موفقیت شوراهای اسلامی عمل به قانون و اخلاق‌مداری است.

علیرضا حسین‌آبادی افزود: خراسان شمالی ظرفیت‌های بالایی درزمینهٔ های کشاورزی، دامداری و میراث فرهنگی دارد که باید به آن‌ها بیشتر توجه شود.

 

نظرات

ارسال نظر