نگرانی روس‌ها در مورد زنان روس داعش در عراق

یک مدافع حقوق بشر گفت: ۱۹ زن تبعه روس که در عراق به جرم مشارکت با داعش به حبس ابد محکوم شده‌اند، نیز مانند مردم عراق و سوریه قربانی این گروه تروریستی هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "هیدا ساراتووا" یکی از مدافعین حقوق بشر در روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راشا تودی» تصمیم دادگاه عراق که 19 زن تبعه روس را به جرم مشارکت در اقدامات گروه تروریستی داعش، به حبس ابد محکوم کرده را غیرمنصفانه دانست.

روز یکشنبه دادگاه عراق حکم حبس ابد را برای 19 زن تبعه روس صادر کرد. همه این زنان متهم به مشارکت در اقدامات تروریستی داعش شده‌اند. جزییات بیشتری در باره این پرونده قضایی منتشر نشده است.

ساراتووا تاکید کرد: «هیچیک از این زنان در اقدامات نظامی مشارکت نداشتند، آنها فقط خانه نشسته و کودکان تروریست‌های داعشی را بزرگ می کردند. آنها هرگز اسلحه بدست نگرفته و نجنگیده‌اند. هر یک از این زنان دو تا پنج فرزند دارند.»

این مدافع حقوق بشر روس گفت: «این زنان نیز مانند مردم عراق و سوریه، قربانیان گروه تروریستی داعش هستند. شوهرانشان آنها را به عراق برده و بعد از کشته شدن یا دستگیری، سرنوشتشان نامعلوم باقی مانده و اکنون نیز محکوم به همکاری با داعش شده‌اند.»

وی تاکید کرد که مقامات پارلمانی روسیه و نمایندگان جمهوری چچن در تلاش هستند تا فرزندان این زنان تبعه روس را به روسیه بازگردانند. به گفته وی، در وهله نخست، کودکانی که در روسیه به دنیا آمده باشند، بدون مشکل به کشور بازگردانده خواهند شد و سپس تلاش می شود تا کودکانی که در عراق متولد شده اند هم به روسیه باز گردانده شوند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر