«ترین‌ها»ی لیگ دسته اول فوتبال؛ بهترین‌ها از آنِ بالانشینان/ راه‌آهن و صبا «با قدرت» بدترین شدند

با بررسی لیگ دسته اول فوتبال در پایان فصل، مشخص می‌شود که راه‌‌آهن و صبای قم، با قدرت، بدترین‌ها را دِرو کردند.

به گزارش گروه ورزشی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، پرونده لیگ دسته اول فوتبال در فصل 97-96 روز گذشته (یکشنبه) با صعود تیم‌های نفت مسجدسلیمان و نساجی قائمشهر به لیگ برتر و سقوط راه‌آهن، صبای قم و راه‌آهن به دسته دوم خاتمه یافت. این در حالی است که تیم‌های بالانشین جدول، بهترین آمار را در این فصل داشتند و دو تیم قعرنشین لیگ یک، بدترین‌ها را به نام خود ثبت کردند. اینک نگاهی به بهترین و بدترین آمار تیم‌ها می‌پردازیم:

*نفت مسجدسلیمان: بهترین تیم با کسب 65 امتیاز

قهرمان لیگ دسته اول امسال تیمی کاملاً متحول شده نسبت به سال گذشته نشان داد. باشگاه نفت با تمدید قرارداد محمود فکری و جذب بازیکنانی چون میلاد میداودی و پیمان میری، تیمی برای صعود به لیگ برتر بست و از همان هفته‌های اول، مدعی جدی صعود به حساب می‌آمد.

نفتی‌ها پس از پیروزی هفته هفتم مقابل راه‌آهن، به صدر جدول لیگ یک صعود کردند که این صدرنشینی تا پایان فصل ادامه داشت. با وجود لغزش‌های فراوان شاگردان فکری در نیم‌فصل دوم، تیمی در حد و اندازه تصاحب صدر جدول نبود و با توقف سایر مدعیان، این نفت بود که یکه‌تازی خود را تا پایان فصل تداوم بخشید و قهرمان لیگ دسته اول شد.

*نساجی مازندران: بیشترین پیروزی با کسب 19 برد

تیم محبوب شمال کشور امسال صعودی دراماتیک تجربه کرد. نساجی با هدایت مهدی پاشازاده از ابتدای فصل، نشان داد یکی از مدعیان اصلی صعود خواهد بود. این تیم با وجود تحمل چند شکست متوالی، نیم‌فصل را با کسب رتبه سوم به پایان رساند. پس از اختلاف پاشازاده با مدیران باشگاه نساجی، این مربی از هدایت تیم برکنار شد و مهابادیِ موفق با برق جدید، جایگزین او شد. کسب 8 امتیاز از هفت مسابقه، مهابادی را به درهای خروجی نساجی رساند و این مربی بدون کسب موفقیت قائمشهر را ترک کرد.

حضور جواد نکونام روی نیمکت نساجی روح تازه‌ای به شهر خسته بخشید و این مربی از 9 بازی آخر، 23 امتیاز کسب کرد تا در رقابت با تیم هم‌استانی و سابق خودش پیروز شود و نساجی را راهی لیگ برتر کند.

*بیشترین تساوی: ملوان بندر انزلی با 16 مساوی

ملوان امسال با وجود مشکلات مالی شدیدی که داشت، نتوانست مدعی صعود باشد. قوی سپید انزلی امسال امتیازات بسیاری را به دلیل تساوی‌های متوالی و خسته‌کننده از دست داد و نتوانست جایی میان بالانشینان جدول قرار داشته باشد.

*بادران: بهترین خط حمله با 54 گل

شاگردان محمد ربیعی با وجود عملکرد بسیار خوب در پایان نیم‌فصل اول و حضور در رتبه دوم جدول، در نیم‌فصل دوم افت محسوسی را تجربه کرد و 26 امتیاز از 17 دیدار دوم خود به دست آورد. جایگاه بادران در جدول نسبت به سال گذشته تغییری نداشت و نارنجی‌پوشان تهرانی باید راه صعود به لیگ برتر را در فصل آینده بجویند.

*خونه‌به‌خونه: کمترین شکست با 4 باخت، بهترین خط دفاعی با 17 گل خورده و بهترین تیم نیم‌فصل دوم با کسب 35 امتیاز

پیروزی مقابل برق جدید با اختلاف یک گل، آه و حسرت را به بابل آورد و خونه‌به‌خونه در سومین سال متوالی از صعود به لیگ برتر بازماند. نماینده استان مازندران در فصل گذشته، جواد نکونام و دراگان اسکوچیچ را در برهه‌های مختلف روی نیمکت داشت، اما با وجود کسب کمترین شکست و گل خورده، نتوانست جایی میان راه یافتگان به لیگ برتر داشته باشد.

*فجر سپاسی: بهترین تفاضل گل با 24+

فجری‌ها با وجود عملکرد معمولی در نیم‌فصل اول و کسب رتبه هفتم، در نیم‌فصل دوم نتایج بسیار خوبی به دست آوردند و به رتبه دوم جدول هم رسیدند. شکست مقابل نساجی در قائمشهر و باخت به مس کرمان در شیراز، کار را برای صعود فجر به لیگ برتر سخت کرد و شاگردان علی کلانتری هم باید در سال‌های آینده برای رسیدن به لیگ برتر تلاش کنند.

*صبای قم: کمترین پیروزی با یک برد، بدترین خط دفاعی با 83 گل خورده، بدترین تفاضل گل با تفاضل گل 59-، بدترین تیم نیم‌فصل دوم با 2 امتیاز

صبا پُرحاشیه‌ترین تیم لیگ یک امسال بود. این تیم از همان هفته‌های ابتدایی، خودش را به عنوان یکی از فانوس به دستان لیگ دسته اول معرفی کرد. صبا امسال در نیم‌فصل دوم تنها 2 امتیاز کسب کرد و شکست‌های متوالی با 7 یا 8 گل متحمل شد که حتی شک کمیته اخلاق به این نتایج را به همراه داشت. با ادامه روند کنونی و مشکلات عدیده مالی و مدیریتی باشگاه، به نظر می‌رسد صبا را باید به زودی به سیاهه تیم‌های نابود شده فوتبال کشور، کنار نام‌هایی چون بهمن، کشاورز و بانک ملی اضافه کنیم.

*راه‌آهن: بیشترین شکست با 28 باخت، کمترین تساوی با 4 مساوی، بدترین خط حمله با 15 گل زده و بدترین تیم با کسب 10 امتیاز

تیم فراموش شده استان تهران یک فصل در انتهای جدول لیگ دسته اول حضور داشت و نتوانست برای یک هفته هم از این جایگاه جدا شود! همچنین به تازگی 3 امتیاز از این تیم کسر شده و باید در جدول، راه‌آهن را 7 امتیازی بدانیم. لوکوموتیورانان که اکنون زیر نظر دادستانی هستند، همانند صبا از مشکلات مالی و مدیریتی بسیاری رنج می‌برند و به نظر نمی‌رسد بتوانند به لیگ یک بازگردند. هزینه سفر اعضای تیم راه‌آهن را محسن بیاتی‌نیا (سرمربی سابق)، مهدی حسن‌پور (سرپرست تیم) و حسین رشیدی (مدیرعامل باشگاه راه‌آهن) پرداخت و اعتراف کردند که از خانواده‌های بازیکنان برای هزینه‌های جاری باشگاه، کمک گرفته‌اند!

*پُرگل‌ترین دیدارها: راه‌آهن یک - فجر سپاسی 7، اکسین البرز 8 - صبای قم صفر

جدول لیگ دسته اول فوتبال در پایان این فصل به شرح زیر است:

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر