نجفی: مواد و دانش هسته‌ای برای استفاده‌های صلح‌آمیز یکی از هداف ان‌پی‌تی است

نماینده ایران درنشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده ان پی تی تاکید کرد که مواد و دانش هسته ای برای استفاده های صلح آمیز از انرژی هسته ای یکی از اهداف بنیادین معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در ادامه نشست دومین کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای که در ژنو در حال برگزاری است، رضا نجفی نماینده ایران امروز (چهارشنبه) در سخنرانی ذیل عنوان 'دستور کار استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای' ، تاکید کرد: حق توسعه انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز و مشارکت کامل در تبادل تجهیزات ، مواد و دانش هسته ای برای استفاده های صلح آمیز از انرژی هسته ای یکی از اهداف بنیادین معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای (NPT) است.

نجفی افزود: ماده 4 معاهده 'ان پی تی ' برای تضمین اجرایی شدن این حق ، اعضا را متعهد نموده است که همه کشورها چنین تبادلاتی را تسهیل نمایند. از این رو همه کشورهای عضو دارای فناوری پیشرفته هسته ای باید به طور کامل به تعهداتشان ذیل ماده چهار معاهده عمل نمایند.

نماینده کشورمان ضمن انتقاد ازبرخی کشورها در سوء استفاده از آژانس بین المللی انرژی اتمی و نظام نظارتی آژانس بر فعالیت های هسته ای کشورها، تاکید کرد همانطور که در ماده 4 معاهده تصریح شده است، هیچ یک از مفاد معاهده نباید به گونه ای تفسیر شود که کشورهای عضو را از حق غیر قابل انکارشان محروم کند.همچنین نظام پادمان های آژانس نباید به گونه ای اعمال شوند که مانع بهره مندی کامل کشورها از حقوقشان بر اساس معاهده شود.

نماینده جمهوری اسلامی ایران از اینکه برخی کشورهای عضو تلاش می کنند بر پایه اهداف سیاسی محدودیت های خودسرانه ای را علیه دیگر اعضا اعمال کنند، به شدت ابراز نگرانی کرد.

نجفی همچنین در این نشست اعلام کرد که کشورهای عضو در چهارچوب کنفرانس های بازنگری NPT توافق کرده اند که در همه فعالیت هایی که برای توسعه انرژی صلح آمیز هسته ای صورت می گیرد اولویت باید به کشورهای غیر هسته ای عضو NPT داده شود اما در عمل شاهد این هستیم که کشورهایی که خارج از معاهده هستند و به تولید سلاح هسته ای پرداخته اند در همکاری های هسته ای در اولویت قرار می گیرند.

نماینده ایران در این نشست ضمن تاکید بر اهمیت ایمنی در استفاده از فناوری هسته ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایمنی هسته ای را بسیار جدی گرفته و در این زمینه گام های مهمی برای ارتقای ایمنی در تاسیسات و فعالیت های هسته ای خود برداشته است.

به گزارش ایرنا، کنفرانس بازنگری 'ان پی تی' هر پنج سال یکبار برای بررسی پیشرفت اهداف معاهده بویژه خلع سلاح هسته ای برگزار می شود. این نشست کمیته مقدماتی برای آماده سازی مباحث برای دهمین کنفرانس بازنگری ان پی تی است که قرار است در سال 2020 برگزار شود.

تا کنون چندین کنفرانس بازنگری به دلیل پایبند نبودن کشورهای هسته ای به ماده 6 معاهده و فقدان پیشرفت در خلع سلاح هسته ای به شکست انجامیده است.

کشورهای هسته ای برای انحراف افکار عمومی از خطر زرادخانه های تسلیحات هسته ای تلاش می کنند تا با ایجاد بحران های ساختگی و بزرگنمایی موضوعات مختلف از تمرکز جامعه جهانی بر خطر عظیمی که تسلیحات هسته ای این کشورها برای جامعه بشریت ایجاد کرده است منحرف کنند.

انتهای پیام/.

نظرات

ارسال نظر