پمپئو: سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران را مشخص خواهیم کرد

وزیر خارجه جدید آمریکا در سخنرانی مراسم تحلیف خود گفت که سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران را مشخص خواهیم کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "مایک پمپئو" وزیر خارجه جدید آمریکا در سخنرانی خود در مقر وزارت امورخارجه و در مراسم تحلیف خود که با حضور "دونالد ترامپ" رئیس جمهور برگزار شد،گفت: ما یک فرصت بی سابقه‌ای درباره تغییر شرایط تاریخ در شبه جزیره کره داریم. زمان حل این مشکل فرا رسیده است. ما به خلع برنامه تسلیحات کشتار جمعی کره شمالی بدون هیچگونه تاخیری و به صورتی که پایدار و قابل راستی آزما باشد متعهد هستیم.

وی در ادامه سخنرانی خود افزود که خواهیم دید که سرنوشت توافق هسته ای ایران چه خواهد شد و ما سرنوشت این توافق را مشخص خواهیم کرد.

این در حالی است که بسیاری از کشورهای غربی خواستار حفظ توافق هسته‌ای ایران هستند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روز چهارشنبه در سخنانی گفته است که "نمی‌داند آیا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به توافق هسته‌ای ایران پایبند خواهد ماند یا نه".

ماکرون هفته گذشته در جریان سفر به واشنگتن از ترامپ خواسته بود تا همچنان در توافق هسته‌ای با ایران باقی بماند.

وی در کنفرانس خبری مشترک با ترامپ گفت: فرانسه چارچوب جدیدی را برای یک قرارداد پیشنهاد داده است که نگرانی‌های آمریکا در چهار زمینه را برطرف می‌کند: توسعه موشک‌های بالستیک، منقضی شدن برخی از محدودیت‌ها علیه ایران بعد از گذشت دوره‌های زمانی مشخص، راستی‌آزمایی برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران و نقش ایران در کشورهای همسایه به‌خصوص سوریه و یمن.

صحبت از توافق جدید در حالی مطرح می‌شود که ایران بارها تأکید کرده توافق هسته‌ای بایستی به‌شکل فعلی اجرا شود.

انتهای پیام/.

نظرات

ارسال نظر