«صلاح‌الدین دمیرتاش» رسماً نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شد

حزب کُردی «دموکراتیک خلق‌ها» با برگزاری دو کنفرانس خبری در شهرهای دیاربکر و استانبول، به صورت رسمی «صلاح‌الدین دمیرتاش» نماینده محبوس خود را به عنوان نامزد ریاست جمهوری ترکیه در انتخابات زودهنگام ۲۴ ژوئن (۳ تیر) معرفی کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، حزب کُردی «دموکراتیک خلق‌ها»  با برگزاری دو کنفرانس خبری در شهرهای دیاربکر و استانبول، به صورت رسمی «صلاح‌الدین دمیرتاش» نماینده محبوس خود را به عنوان نامزد ریاست جمهوری ترکیه در انتخابات زودهنگام 24 ژوئن (3 تیر) معرفی کرد.

«احمد ترک» شهردار برکنار شده شهرداری ماردین که در جلسه دیاربکر سخنرانی می‌کرد با اعلام نامزدی دمیرتاش عنوان کرد: صلاح‌الدین دمیرتاش در راه مبارزه برای دموکراسی در انتخابات ریاست جمهوری نامزد انتخابات شده است.

شعار ترکی دمیرتاش: «هم‌وطن، دوست، همراه، دمیرتاش» و شعار کُردی وی: «می‌توانی، انسان خوب، دمیرتاش» است.

صلاح‌الدین دمیرتاش رهبر مشترک سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) است که از ماه نوامبر سال 2016 تاکنون به اتهام ارتباط و حمایت از گروه‌های تروریستی در زندان به سر می‌برد.

حزب دموکراتیک خلق‌ها از ژوئن سال 2015 تا کنون به دلیل ارتباط با گروه‌های تروریستی تحت فشار شدیدی قرار دارد به طوری که حدود 100 شهردار و 11 نماینده از مجموع  59 نماینده آن در پارلمان ترکیه به جرم ارتباط و حمایت از گروه تروریستی پ.ک.ک اخراج و در زندان به‌ سر می‌برند.

صلاح‌الدین دمیرتاش پیش از این در انتخابات ریاست جمهوری 2014 اردوغان را به چالش کشیده بود. او در آن زمان، به‌عنوان نامزد شگفتی‌ساز توانست 4 میلیون آرا را جذب کند. با کاندیدا شدن مجدد دمیرتاش، انتخابات 24 ژوئن برای حاکمیت ترکیه پیچیده‌تر شده است.

اردوغان به بیش از 50 درصد آرا نیاز دارد تا در مرحله نخست انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود. با این حال آخرین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که وی قادر به پیروزی در مرحله اول انتخابات نیست و بایستی در هشتم ژوئیه در مرحله دوم انتخابات شرکت کند. احزاب اپوزیسیون که نتوانستند به کاندیدای مشترکی در انتخابات ریاست جمهوری دست یابند و هر کدام با نامزدهای خود در آن شرکت خواهند کرد، اعلام کرده‌اند که در مرحله دوم انتخابات با یکدیگر علیه اردوغان همکاری خواهند کرد.

به احتمال خیلی زیاد صلاح‌الدین دمیرتاش در انتخابات 24 ژوئن رأی کافی برای مرحله دوم به دست نخواهد آورد اما می‌تواند کمک کند که اردوغان به دور دوم انتخابات کشیده شود. وی در یکی از دادگاه‌های خود گفته بود: ما (کردها) نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را تعیین می‌کنیم، ما کلید آن هستیم.

کردها که تقریباً 20 درصد از جمعیت ترکیه را تشکیل می‌دهند، در نتیجه انتخابات زودهنگام امسال تعیین‌کننده خواهند بود. آن‌ها تاکنون به دو دسته تجزیه شده‌اند: دسته اول کُردهای مسلمان محافظه‌کار هستند که اکثریتشان به حزب عدالت و توسعه رأی خواهند داد و دسته دوم چپ‌گرایان، لائیک‌ها و قوم‌گرایان کُرد هستند که از حزب دموکراتیک خلق‌ها حمایت می‌کنند.

صلاح‌الدین دمیرتاش به‌رغم آن‌که در زندان به سر می‌برد اما همچون گذشته با فاصله بسیار محبوب‌ترین سیاستمدار کُرد در ترکیه محسوب می‌شود. وی همواره در شعارهایش با ترورهای پ‌.ک‌.ک و سرکوب آن‌ها توسط دولت ترکیه مخالفت و خود را پیام‌آور صلح و آشتی معرفی کرده است. برخی از رسانه‌ها او را به دلیل شخصیت کاریزمایش «اوبامای کُرد» نامیده‌اند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر