بار کج کلانتری بر دوش دانشکده محیط زیست

اظهارات صبح دیروز کریم شافعی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست در مراسم معارفه اسکندر امیدی‌نیا سرپرست جدید دانشکده محیط زیست حکایت از تصمیم سازمان محیط زیست بر ادامه روند قبلی دارد: انحلال دانشکده محیط زیست در پوشش تغییرکاربری.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم در حالی که  پس از حذف 8 تن از اعضای هیئت علمی و جمعی از کارکنان دانشکده محیط زیست، اعتراضات و جو متشنج این دانشکده، غیبت چندروزه امید بزرگ حداد، سرپرست این دانشکده در محل کار خود، زمزمه‌ها مبنی بر برکناری وی را تأیید کرد و  برخی رسانه‌ها هم از استعفای او خبر دادند، هفته گذشته عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، طی حکمی اسکندر امیدی‌نیا را به‌عنوان سرپرست دانشکده محیط زیست منصوب کرد. فردی با تحصیلات نامرتبط با محیط زیست یعنی دکترای تخصصی بیوتکنولوژی پزشکی از انستیتو پاستور.

اما کریم شافعی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز در مراسم معارفه سرپرست جدید دانشکده محیط زیست که با حضور مدیرکل دفتر بازرسی سازمان محیط زیست، مدیرکل محیط زیست البرز و جمعی از مدیران، اعضای هیئت علمی و دانشجویان در سالن آمفی‌تئاتر این دانشکده برگزار شد اظهارداشت: در خصوص اعضای هیئت علمی و کارکنان چیزی به‌نام اخراجی نداریم. خوشبختانه ظرفیت برای پذیرش کارکنانی که بخواهند از مجموعه جدا شوند درون سازمان محیط زیست و حتی اداره کل محیط زیست البرز مهیاست و جای هیچ نگرانی نیست. سوابق و علاقمندی اعضای هیئت علمی هم در فرایندی که ان‌شاءالله سازوکار آن مشخص خواهد شد مورد بررسی قرار می‌گیرد تا زمینه جذب آنها و بهره‌گیری از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های ایشان فراهم آید.

این در حالی است که علی جهانی استادیار دانشکده محیط زیست که در پی تصمیم عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر تغییر ساختار این دانشکده، مدتی است از ادامه همکاری با دانشکده منع شده، چندی پیش به تسنیم گفت: اینکه اخراج استادان دانشکده را تکذیب می‌کنند و بحث پیمانی بودن را پیش می‌کشند بازی با الفاظ است. وقتی قراردادی را که هر سال تمدید می‌شود به‌یک‌باره و بدون برنامه مشخص تمدید نمی‌کنند، دانشجو را در اواسط ترم و بدون استاد می‌گذارند چه‌معنایی می‌تواند داشته باشد؟ در حال حاضر علاوه بر 8 عضو هیئت علمی که قراردادشان از آغاز سال تمدید نشده، اغلب اعضای رسمی هیئت علمی و البته دانشجویان و کارکنان دانشکده نسبت به وضعیت پیش‌آمده معترض هستند و امیدوارند صدایشان شنیده شود.

بیشتر بخوانید: چشم کلانتری به زمین دانشکده محیط زیست؟ / شاهکاری دیگر از نخبه فراری

حالا اظهارات شافعی حکایت از تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست بر ادامه روند قبلی دارد: انحلال دانشکده محیط زیست تحت پوشش تغییر کاربری، این در حالی است که شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در آخرین جلسه هیئت‌امنای دانشکده محیط زیست که به‌ریاست «عیسی کلانتری» تشکیل شده موضوع انحلال دانشکده با مخالفت اکثریت اعضاء روبه‌رو شد اما سازمان حفاظت محیط زیست از انتشار صورت‌جلسه خودداری کرد و اقدامات خودسرانه امید بزرگ‌حداد، سرپرست پیشین دانشکده، در راستای تأمین اهداف سازمان حفاظت محیط زیست، به حذف اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشکده منجر شده و اعتراضات هیئت علمی و دانشجویان را رقم زد که حالا به‌نظر می‌رسد کلانتری با کنار گذاشتن بزرگ حداد سعی در آرام‌کردنش دارد، اعتراضاتی که  پیامد اقدامات کاوه مدنی، معاون پیشین سازمان حفاظت محیط زیست است.

امید بزرگ حداد که عضو هیئت علمی پردیس کشاورزی دانشگاه تهران است پس از روی کار آمدن عیسی کلانتری به‌خواست کاوه مدنی، معاون وقت آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان سرپرست پژوهشکده محیط زیست منصوب شد و پس‌ از چند هفته در دی‌ماه سال گذشته برای سرپرستی دانشکده محیط زیست انتخاب شد، مسئولیتی که بزرگ حداد نتوانست بیش از چند ساعت در هفته برای آن وقت صرف کند و در نتیجه از اولین تجربه مدیریتی وی خاطره‌ای تلخ ساخت.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر