همایش دین، فرهنگ و فناوری در میلان ایتالیا برگزار شد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، انجمن اسلامی دانشجویان میلان، در روزهای 7 و 8 مرداد 1396 میزبان اعضاء اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا در مرکز اسلامی امام علی(ع) شهر میلان است.

این همایش در روز شنبه با حضور نماینده مقام معظم رهبری، حجت الاسلام دکتر اژه‌ای، و با حضور دانشجویان آغاز شد.

همچنین میری سرکنسولی جمهوری اسلامی ایران در شهر میلان مهمان این همایش حضور بود.

میری در صحبت‌هایی به بیان وضعیت کلی ایرانیان ساکن کشور ایتالیا، به ویژه شهر میلان، پرداخت و گفت : تعداد کلی ایرانیان ساکن کشور ایتالیا بین 15 تا 17 هزار نفر است  که حدود 3 هزار تن از آنان دانشجو هستند.

وی سخنان خود را با بیان جزییاتی از وظایف سرکنسولی در قبال دانشجویان ساکن کشور ایتالیا ادامه داد و افزود: ما برای تقویت ارتباط مابین کنسولی و دانشجویان، ارتباط مستقیمی با دانشگاه‌های مختلف سطح کشور برقرار کرده‌ایم و آن را صرفا محدود به دانشجویان و اساتید ایرانی نکرده‌ایم بلکه با ارتباط گیری با شخصیت‌های آکادمیک خارجی سعی در لینک دهی دانشجویان به آن‌ها هستیم. در انتها نیز آن‌ها را تشویق به بازگشت به ایران می‌کنیم تا این دانش را در اختیار هم میهنان خود قرار دهند.

او در پایان سخنانش به برگزاری مراسم‌های مختلف مذهبی در مرکز اسلامی امام علی (ع) در ایتالیا اشاره کرد.

در ادامه این همایش نماینده مقام معظم رهبری، حجت الاسلام دکتر اژه‌ای، ضمن یادآوری اهداف و رویکردهای انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا و میراث شهید دکتر بهشتی، بر تلاش بیشتر اعضاء جهت ارتقاء علمی و تهذیب نفس تاکید کرد و در این‌باره گفت: دانشجویان لازم است که توجه ویژه‌ای به سخنان شهید بهشتی داشته باشند و نوشته‌های او را مطالعه کنند تا بتوانند به فهم درستی از وضعیت موجود بپردازند. در این راستا است که  خدمات خالصانه خود را محدود به نیت خدمت به قصد به دست آوردن سابقه‌ی درخشان CV  نمی‌کنند.

او دانشجویان را  به همکاری و همدلی در فعالیت‌های دانشجویی در سطح اتحادیه دعوت و در این خصوص به یکی از درخواست‌های مستقیم رهبر معظم انقلاب به ایشان اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب به بنده تاکید کرده‌اند که هرکس که برای سرنگونی نظام کاری نمی‌کند باید به وی در انجمن کمک‌های لازم برسد.

در انتها ایشان ضمن برشمردن پیشرفت‌های ایران اسلامی طی چهار دهه عمر انقلاب، بر حضور و مشارکت بیشتر نخبگان در آبادانی کشور تاکید کرد و نسخه‌ای از فعالیت‌های علمی جمهوری اسلامی ایران را قرائت و در میان علاقه مندان توزیع کرد.

در بخشی از این همایش دبیر کل اتحادیه انجمن اسلامی اروپا، دکتر شهاب نوروزیان، گزارشی از عملکرد اتحادیه انجمن اسلامی در طول سال جاری ارائه داد.

از جمله سخنرانان این نشست دکتر سید حسن حسینی، عضو هیات علمی و معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه صنعتی شریف بود.

حسینی موضوع بحث خود را در خصوص نسبت بین رسانه و دین، سازگاری و ناسازگاری در آن عنوان کرد و به توضیحاتی درباره ماهیت رسانه، تفاوت تکنولوژی و علم، تقسیم بندی ارزش‌های تکنولوژی و ارتباط آن با دین پرداخت.

همچنین در این همایش ارتباطی تصویری از ایران با دکتر پارسانیا، رئیس شورای حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برقرار شد که پارسانیا سخنانی را با موضوع ارتباط بین دین، فرهنگ و فناوری بیان کرد.

از دیگر سخنرانان، حجت الإسلام والمسلمین آقای انصاری، مسئول فرهنگی مرکز اسلامی هامبورگ بود که ایشان هم به بیان ارزش‌های فعالیت دانشجویی پرداختند و موارد بهره مندی در سه حوزه‌ی دین، فرهنگ و فناوری را بیان کرد.

از جمله برنامه‌های این همایش، پخش مستند شام آخر بود که از مستند‌های منتخب جشنواره‌های مختلف داخلی و محصول مشترک ایران و سوریه است. این مستند با حضور کارگردان این اثرمحمد قانع فر اکران شد.

کارگاه‌های متنوع آموزشی، نقد و بررسی عملکرد شورای مرکزی اتحادیه و بازدید از مراکز تاریخی میلان از جمله برنامه‌های روز اول این همایش بود.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر