نتایج غیررسمی انتخابات لبنان| پیروزی قاطع فهرست‌های حامی مقاومت و پیام‌های منطقه‌ای و جهانی

انتشار نتایج غیر رسمی نوزدهمین انتخابات پارلمانی در لبنان از پیروزی قاطع فهرست‌های حامی محور مقاومت از جمله ۸ مارس در لبنان خبر داده و حاوی پیام هایی برای کشورهای منطقه و جهان بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه البناء لبنان، انتخابات پارلمانی در لبنان برای اولین بار بر اساس قانون مبتنی بر نظام نسبیت برگزار شد. نتایجی که بعد از جنگ تبلیغاتی و سیاسی و حقوقی و مالی و دیپلماتیک گسترده ضد محور مقاومت در نتیجه این انتخابات شکل گرفت، این بود که محور مقاومت را با استحکام و پیروزی قابل توجه در عرصه لبنان مطرح کرد. این پیروزی را از یک طرف می‌توان از لحاظ حجم رأی بالای بستر عمومی محور مقاومت دانست که در پاسخ به دعوت سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور به پای صندوق‌های رای آمدند. از طرفی دیگر تعداد کرسی‌هایی که فهرست‌های امید و وفاداری و متحدان آنها به ویژه حزب قومی اجتماعی سوریه و فیصل کرامی وزیر سابق و سلیمان فرنجیه و عبدالکریم مراد به دست آوردند، این پیروزی را برای محور مقاومت دو چندان کرد.

در مقابل می‌توان گفت نتایج مشارکت انتخاباتی مردم در بیروت پایتخت لبنان و طرابلس پایتخت دوم این کشور برای جریان المستقبل ناامیدکننده بود و آنها انحصار کرسی‌های خود در این مناطق را از دست داده و بسیاری از کرسی‌های این حوزه‌ها را واگذار کردند. در بیروت آنها نتوانستند 9 کرسی از 11 کرسی پارلمان را برای خود کسب کنند، بلکه پنج کرسی را به دست آوردند و سرنوشت کرسی ششم همچنان مبهم است. در طرابلس نیز 3 کرسی به جریان المستقبل اختصاص داده شد و کرسی چهارم به نجیب میقاتی رسید و 3 کرسی دیگر نیز به فیصل کرامی اختصاص یافت.

المستقبل در صیدا و بقاع غربی تنها به یک کرسی در صیدا و 3 کرسی در بقاع غربی دست پیدا کرد و 3 کرسی در بقاع غربی نیز در اختیار عبدالرحیم مراد قرار گرفت. دو کرسی این منطقه نیز به فهرست به ریاست اسامه سعد نماینده سابق پارلمان لبنان رسید.

نتایج انتخابات پارلمانی لبنان

فهرست‌های امید و وفاداری(حزب الله و جنبش امل) و متحدان آن پیروزی قاطعی را در حوزه‌های مختلف انتخاباتی به دست آوردند. ستاد تبلیغاتی جنبش امل در منطقه المصیلح از پیروزی تمام افراد فهرست وفاداری و امید در بخش‌های مختلف لبنان خبر داد. این فهرست در حوزه سوم جنوب لبنان موفق شد تمام اعضای خود را وارد مجلس نمایندگان کند.

علی حسن خلیل وزیر امور مالی لبنان اعلام کرد که انتخابات به یک همه‌پرسی واقعی تبدیل شده است. وی در نطق تلویزیونی تاکید کرد: ما البته اصرار داریم که اختلافات در زیر چتر منافع ملی باقی بماند و تیم مقابل باید برای تشکیل دولت و تکمیل روند اصلاحات واقعی در کشور مشارکت کند.

فهرست امید و وفاداری همچنین تمام اعضای خود را در حوزه دوم جنوب به پارلمان این کشور فرستاد.

در حوزه سوم شمال لبنان ائتلاف حزب قومی اجتماعی و جریان المرده موفق شدند چهار کرسی پارلمانی را از آن خود کنند.

همچنین ستاد تبلیغاتی حزب الله لبنان از پیروزی ابراهیم عازار و بهیه الحریری و اسامه سعد و زیاد اسود و سلیم خوری در حوزه صیدا - جزین خبر داد.

نتایج حوزه دوم بیروت شوک بزرگی برای جریان المستقبل و سعد حریری و نهاد المشنوق بود. در این حوزه شش کرسی به جریان المستقبل اختصاص داده شد و 4 کرسی نیز از آن فهرست وحدت بیروت شد که یکی از کرسی‌ها به جمعیت پروژه‌های خیریه رسید که پیش از این نهاد المشنوق، وزیر کشور آنها را «اوباش» خوانده بود.

ستاد تبلیغاتی جریان المستقبل از منطقه البیال هیچ خبری را در رابطه با نتایج شمارش آرا در ساعات اولیه اعلام نکرده است. منابع اطلاع رسانی می گویند که المشنوق از عصر دیروز تا به حال اوضاع خوبی ندارد و با خشم دفتر کار خود را ترک کرده است. میزان مشارکت مردم در انتخابات در حوزه دوم بیروت حدود 37.15 درصد است.

نتایج حوزه اول بیروت نشان دهنده پیروزی نقولا صحناوی و سه فهرست مورد حمایت حزب نیروهای لبنانی و الکتائب و میشل فرعون است.

نتایج اولیه شمارش آرا در حوزه بعلبک الهرمل نشان دهنده پیروزی فهرست حزب الله در تصدی 9 کرسی پارلمانی از مجموع 10 کرسی است.

در حوزه بقاع غربی- راشیا فهرست فردای بهتر 3 کرسی پارلمانی را از آن خود کرده است و سه کرسی دیگر به فهرست‌های دیگر اختصاص داده شده است.

در زحلة میشال ضاهر، أنور جمعة، قاسم عراجی، سلیم عون و جورج عقیص پیروز انتخابات شده و موفق به راهیابی به پارلمان این کشور شده‌اند.

ستاد تبلیغاتی حزب‌الله در بعبدا اعلام کرد فهرست جریان امل و حزب الله لبنان و جریان آزاد ملی و حزب دموکراتیک موفق شده چهار کرسی پارلمانی را در منطقه جبل لبنان به دست آورد که دو کرسی متعلق به شیعیان است و به علی عمار و فادی علامه اختصاص داده شده و دو کرسی نیز در اختیار مارونی ها است که آلان عون و حکمت دیب آن را تصاحب کردند.

نتایج اولیه شمارش آرا در حوزه المتن از پیروزی سامی الجمیل و میشال المر و ماجد إدی أبی اللمع و إبراهیم کنعان و الیاس بو صعب و إدگار معلوف و یعقوب بقرادونیان و سرکیس سرکیس در انتخابات خبر می‌دهد.

طلال ارسلان و سزار أبی خلیل نیز از فهرست «ضمانة الجبل» و هنری حلو و أنیس نصار و أکرم شهیب از فهرست « المصالحة» در عالیه پیروز شده اند و ماریو عون نماینده جریان آزاد ملی نیز توانست کرسی مارونی این منطقه را به خود اختصاص دهد.

در منطقه البترون جبران باسیل پیروزی آسانی را در انتخابات پارلمانی به دست آورد. ستاد تبلیغاتی جریان المرده نیز از پیروزی طونی فرنجیة و استفان دویهی و میشال معوّض و سلیم سعادة و فایز غصن و فادی سعد در این حوزه خبر داد. ستاد تبلیغاتی حزب نیروهای لبنانی نیز از پیشتاز بودن نامزدهای خود در منطقه بشری یعنی استریدا جعجع وجوزف اسحاق خبر داد.

ستاد انتخاباتی فیصل کرامی وزیر سابق لبنان اعلام کرد که نتایج حوزه دوم شمال لبنان به شکل زیر رقم خوره است و افراد زیر برنده کرسی‌های پارلمانی این حوزه شده اند:‌

4 کرسی برای فهرست العزم که عبارتند از: نجیب میقاتی، جان عبید، نقولا نحاس و محمد الفاضل.

3 کرسی متعلق به نامزدهای المستقبل که عبارتند از: عثمان علم الدین، محمد کبارة ، سمیر الجسر .

3کرسی متعلق به فهرست الکرامة که عبارتند از: فیصل کرامی، احمد عمران، جهاد الصمد.

أشرف ریفی نیز در این حوزه پیروز شده است .

معادله‌های انتخاباتی 8 مارس و 14 مارس

جریان آزاد ملی و حزب نیروهای لبنانی و حزب الکتائب و حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان تقریباً با برخی تفاوت‌های اندک موفق شدند حجم نمایندگی کنونی خود در پارلمان را حفظ کنند.

نتیجه انتخابات پارلمانی به گونه‌ای رقم خورد که موازنه‌هایی که در گذشته به نفع جریان 14 مارس بود، تقریباً معکوس شد و 8 مارس موفق شد 50 کرسی پارلمانی را برای خود کسب کند و 35 کرسی پارلمانی نیز به 14 مارس رسید. البته باید این نکته را در نظر داشت که ولید جنبلاط و فراکسیون تحت امر وی بیشتر به سمت ائتلاف پارلمانی تحت رهبری نبیه بری رئیس پارلمان گرایش دارند و جریان آزاد ملی نیز در برخی پرونده‌های مهم نظیر آینده محور مقاومت و سلاح آن و موضوع آوارگان سوریه و تحولات این کشور در صف جدایی‌ناپذیر از حزب الله لبنان قرار دارد.

همچنین جریان المستقبل باید تلاش کند تا بار دیگر بتواند سعد حریری را به جایگاه نخست‌وزیری لبنان برساند تا موقعیت از دست رفته خود را به دست آورد.

تمام این موارد به آن معناست که معادلات آینده مجلس نمایندگان لبنان بر اساس موازنه‌هایی جدید شکل خواهد گرفت. این موازنه‌ها تاثیرات خود را در روند تعیین نخست‌وزیر جدید و تشکیل کابینه وی و مأموریت‌های کابینه به جای خواهد گذاشت.

مجلس جدید متشکل از فراکسیون‌های وزین از نمایندگان اهل تسنن است که خارج از سلطه جریان المستقبل قرار دارند. حدود 10 نفر از این نمایندگان مشروعیت مردمی را کسب کرده‌اند تا بتوانند نخست وزیری غیر از سعد حریری معرفی کنند.

لبنان جدید از رحم انتخابات پارلمانی و با موازنه‌هایی با شفافیت بیشتر متولد شده است. در نتیجه این نتایج، ریاست نبیه بری در پارلمان لبنان قطعی شده و غیر قابل مناقشه خواهد بود و فرصتی جدید برای مدیریت مناسبات با فراکسیون‌های پارلمانی شکل خواهد گرفت.

پیام انتخابات لبنان برای منطقه و جهان

بستر حامی مقاومت در این انتخابات حرف آخر خود را زد و انتخابات موجود را به همه پرسی برای پذیرش گزینه مقاومت و لبیک به دعوت سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور و حنا الناشف رئیس حزب قومی اجتماعی سوریه و سایر نیروهای متحد این محور در بخش های مختلف لبنان تبدیل کرد.

در نتیجه این اتفاق بود که نسبت آراء لیست‌های امید و وفاداری در حوزه‌های مختلف به شکل ملموسی نسبت به انتخابات سال 2009 افزایش پیدا کرد که این موضوع نشان می‌دهد حجم همبستگی محور مقاومت با بستر مردمی آن بسیار بالاست.

این نتایج را می‌توان پیامی آشکار به تمام طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی دانست که تلاش داشتند از این انتخابات به عنوان محوری برای شکست مقاومت و از بین بردن گزینه‌های آن و جدا کردن محور مقاومت از بستر مردمی خود استفاده کنند. نتایج این انتخابات به گونه‌ای رقم خورد که حامیان محور مقاومت آمال و آرزوهای دشمنان را به ویژه در بخش‌های بعلبک الهرمل از بین بردند و میزان مشارکت آنها از مرز 50 درصد فراتر رفت. این در حالی بود که در برخی حوزه‌های نزدیک به جریان المستقبل به ویژه در حوزه دوم بیروت میزان مشارکت مردمی کاهش پیدا کرده بود. این بدان معنا است که اعتبار و محبوبیت جریان المستقبل کاهش پیدا کرده و گزینه‌های سیاسی آن از سوی مردم رد می‌شود.

فهرست‌های مربوط به محور مقاومت و متحدانش همچنین رشد قابل توجهی در حوزه‌های جنوب لبنان و بقاع غربی و بیروت و بعبدا و زحله و جبیل داشتند. البته این نتایج غیررسمی است و نتایج رسمی امروز از سوی وزارت کشور لبنان اعلام خواهد شد.

بر اساس محاسبات و نتایج اولیه انتخابات در تمام لبنان باید گفت که جریان 8 مارس حتی بدون جریان آزاد ملی پیروزی بزرگی در برابر 14 مارس به دست آورده است.

سیگنال‌های کاهش مشارکت انتخاباتی مردم

نکته قابل توجه دیگر کاهش میزان مشارکت عمومی مردم در انتخابات نسبت به سال 2009 بود که 63 درصد از مردم در آن انتخابات شرکت کرده بودند. اما این رقم در سال 2018 به 49.2درصد کاهش پیدا کرد. این در حالی بود که انتظار می‌رفت تصویب قانون انتخاباتی نسبیت بتواند مردم را بیش از پیش به مشارکت و پیگیری حق دموکراتیک خود تشویق کند.

کاهش میزان مشارکت مردم تنها یک دلیل می‌تواند داشته باشد و آن هم کاهش اطمینان و اعتماد آنها به حاکمیت و جریان‌های سیاسی و نظام سیاسی موجود در کشور است.

البته نکته خوشبینانه در اینجا است که برای اولین بار انتخابات پارلمانی بر اساس قانون جدیدی برگزار شد که تا حدی عدالت نسبی را اجرا کرده و از سوی دیگر به دوره تمدیدهای مکرر مجلس نمایندگان پایان داد.

معادله‌های جدیدی که نتایج انتخابات رقم زد

نتایج انتخابات سال 2018 سیگنال‌های مهمی در روند سیاسی جدید لبنان ترسیم کرد که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به تقویت حضور ملی محور مقاومت و ورود نیروها و شخصیت‌های وزین اهل تسنن در تایید محور مقاومت اشاره کرد. در این انتخابات انحصارگرایی جریان المستقبل برای نمایندگی از طایفه اهل تسنن شکسته شد و پیروزی دیگری برای ائتلاف دو جانبه جنبش امل و حزب الله لبنان به دست آمد. نتایج این انتخابات ریاست نبیه بری بر مجلس نمایندگان را قطعی کرد، اما هنوز ریاست حریری بر دولت قطعی نیست. این انتخابات همچنین فراکسیون وزینی به میشل عون رئیس جمهور لبنان داد.

در نتیجه این انتخابات بسیاری از فراکسیون‌های پارلمانی به مجلس راه پیدا کرده‌اند که نمی‌خواهند گزینه حریری را در رایزنی های پارلمانی آینده بپذیرند. این بدان معناست که احتمالاً تعیین نخست‌وزیرآینده طولانی‌تر از زمان پیش‌بینی شده خواهد بود و تشکیل دولت نیز در صورتی که بخواهد متضمن تمام فراکسیون‌های پارلمانی باشد، زمان بیشتری به طول خواهد انجامید.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر