بحران آب ایران ــ ۱۲ / وضعیت آبی ۳۱ استان روی میز دولت؛ نوبت به سازمان برنامه و بودجه رسید

وزارت نیرو جزئیات وضعیت آبی کشور به‌تفکیک هر استان به‌همراه راهکارهای مدیریت تأمین و مدیریت تقاضا را به هیئت دولت ارائه کرده و اکنون نوبت سازمان برنامه و بودجه است که در زمینه تأمین مالی طرح‌ها و راهکارهای مدیریت بحران آبی سال جاری ورود کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در جلسه اخیر شورای عالی آب مصوب شده بود که وزارت نیرو می‌بایست در اسرع وقت اقدام به تهیه و ارسال گزارش وضعیت آبی کشور به‌تفکیک استان‌ها به هیئت دولت کند.

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم از مجموعه وزارت نیرو و دولت حاکی از این است، این گزارش وزارت نیرو که طبق مصوبه شورای عالی آب، می‌بایست به‌همراه راهکارهای مدیریت بحران آبی سال 97 باشد، به هیئت دولت ارسال شده است.

شاهین پاکروح معاون بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در گفت‌وگو با تسنیم با تأیید ارسال گزارش آخرین وضعیت آبی کشور به‌تفکیک هر استان به‌همراه راهکارها به هیئت دولت گفت: در این گزارش استان‌هایی که دارای بیشترین تنش‌های آبی هستند و همچنین راهکارهای متعددی که در بخش‌های مدیریت تأمین آب و مدیریت تقاضا تعریف شده، آمده است.

وی افزود: مجموعه راهکارهایی به‌صورت پروژه‌های کوتاه‌مدت در هر استان در حال انجام است که شامل حفاری چاههای جدید، به‌سازی چاههای موجود و ... است، به‌تفکیک به دولت ارائه شده، مدیران ما در استانها در حال پیگیری و انجام این طرح‌ها هستند و امیدواریم قبل از آغاز فصل گرم بتوانیم عمده این پروژه‌ها را تکمیل و به مدار بهره‌برداری وارد کنیم.

معاون بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هفته گذشته در خصوص نیاز مالی مدیریت بحران آبی کشور در سال 97 گفته بود: در مجموع برای گذر از شرایط ویژه کم‌آبی امسال، 1000 میلیارد تومان نیاز است که 50 درصد آن باید تا پیش از تابستان تأمین و هزینه شود.

از سوی دیگر، در جلسه اخیر شورای عالی آب، سازمان برنامه و بودجه مکلف به بررسی نیاز مالی طرح‌های مهم آبی سال جاری و تأمین این نیاز شده بود که ازاین‌رو، با توجه به ارائه راهکارهای مدیریت بحران آبی به‌تفکیک هر استان از سوی وزارت نیرو به هیئت دولت و همچنین اعلام نیاز 500 میلیارد تومانی تا پیش از شروع تابستان و نیاز به تخصیص 500 میلیارد تومان اعتبار دیگر برای بقیه سال، اکنون نوبت سازمان برنامه و بودجه است که در زمینه تأمین مالی طرح‌ها و راهکارهای مدیریت بحران آبی سال جاری ورود کند.

شرایط ویژه کم‌آبی و خشکسالی امسال که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده و همچنین رویه مصرف آب در کشور که با هیچ منطقی نمی‌توان مصرف بی‌رویه و غیربهینه آب در بخش‌های شرب، کشاورزی، صنعت و آبیاری شهری را توجیه کرد، خبرگزاری تسنیم را بر آن داشت تا با بررسی جزئیات بحران آبی کشور نسبت به ترسیم دقیق شرایط موجود و آینده اقدام کند و با پژوهش در این زمینه و بهره‌گیری از نظرات مدیران مسئول و کارشناسان خبره، در قالب پرونده "بحران آب ایران" راهکارهایی عملی برای اصلاح امور به‌منظور رفع تنش‌ها و رسیدن به شرایطی که مدیریت بهینه تأمین و مصرف آب را در کشور شاهد باشیم، ارائه کند.

گزارش‌های پیشین را درایــــــــنــــــــجــــــا بخوانید

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر