امضای تفاهم‌نامه مشترک بین دانشگاه مذاهب اسلامی ایران و دانشگاه آرابایف قرقیزستان

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، در ادامه و جریان سفر رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و هیئت همراه به کشور قرقیزستان که بنابه دعوت وزیر علوم این کشور انجام شد، دیدارها و بازدیدهای مختلفی از مراکز علمی و دانشگاهی این کشور صورت گرفت که در یکی از این دیدارها با حضور رایزن جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه آرابایف، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک علمی و آموزشی میان طرفین منعقد و به امضای حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین مختاری؛ رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی و طالب بیگ عبدالرحمن اف؛ رئیس دانشگاه آرابایف رسید.

دانشگاه آرابایف یکی از دانشگاه‌های دولتی کشور قرقیزستان و یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های این کشور با 75 سال قدمت است که سابقه زیادی در زمینه شرق‌شناسی دارد و به زبان‌های مختلفی از جمله زبان فارسی در این دانشگاه تدریس می‌شود. این دانشگاه حدود 10 هزار دانشجو در سطوح مختلف دارد و از ویژگی‌های منحصر به فرد آن داشتن رشته‌های الهیات است.

امکان جذب و پذیرش دانشجو، تبادل استاد و دانشجو، چاپ و انتشار مجلات مشترک علمی، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی برای دانشجویان و اساتید، برگزاری اردوهای مشترک جهت بازدید از دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران و استفاده از تجارب طرفین و... ازسوی رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی مطرح شد.

در این دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین مختاری ضمن خرسندی از گفت‌وگو و مذاکره هیئت دانشگاهی ایران و قرقیزستان به معرفی دانشگاه مذاهب اسلامی ایران که به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی تأسیس شده است پرداخت و ویژگی‌ها و امتیازات این دانشگاه را بر شمرد و گفت: همه مذاهب اسلامی در این دانشگاه کرسی تدریس دارند و اتباع و پیروان مذاهب مختلف با بهره‌مندی از استادان خودشان منابع مورد تأیید مذهب خود را تحصیل و تدریس می‌کنند. این دانشگاه بیش از دو دهه است که فعالیت دارد و دانشجویان بین‌المللی نیز در این دانشگاه حضور دارند و اولویت جذب و پذیرش دانشجو از کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اسلامی را در دستور کار داریم و آماده همکاری با دانشگاه‌های کشور دوست و برادر قرقیزستان در همه جوانب هستیم.

وی افزود: ما آماده همکاری‌های علمی و بین‌المللی و برگزاری نشست‌های مشترک علمی و همایش‌های بین‌المللی با دانشگاه آرابایف در تهران و بیشکک هستیم و به لحاظ اشتراکات دینی و فرهنگی موجود میان دو کشور می‌توانیم فعالیت کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری اظهار کرد: دانشگاه مذاهب اسلامی آمادگی بورسیه دانشجویان در مقطع ارشد و دکتری و تبادل استاد و دانشجو نیز برای ما ممکن است و معتقدیم کاربر روی تاریخ و کشورهای مختلف باعث تقویت زمینه‌های همکاری خواهد شد و دانشجویان می‌توانند برای فرصت‌های مطالعاتی و تکمیل پایان‌نامه‌های خود به کشورهای طرفین سفر کنند و از فرصت‌های مطالعاتی بهره‌مند شوند. تمام هدف ما مبارزه با افراط‌گری و خشونت؛ و ترویج فرهنگ تقریب و نهادینه کردن این فرهنگ و نشان دادن چهره واقعی اسلام عزیز به دنیاست و در این خصوص آمادگی همکاری در همه موضوعات دانشگاهی و علمی را داریم.

طالب بیگ عبدالرحمن اف، رئیس دانشگاه آرابایف نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از آشنایی با دانشگاه مذاهب اسلامی در ایران با چنین مأموریت و رسالت مهم و ارزشمندی، به معرفی تاریخچه و فعالیت دانشگاه آرابایف پرداخت و آمادگی همه جانبه خود را برای همکاری با دانشگاه مذاهب در قالب تفاهم‌نامه همکاری اعلام کرد. ما دارای پیشینه مشترک از لحاظ دینی، تاریخی و زبانی هستیم و ایران دارای منابع غنی علمی است و ما نیز خواستار حضور استادان و دانشجویان خود در ایران جهت استفاده از این منابع هستیم و اگر این امکان برای ما هم فراهم شود تا دوره‌های کوتاه مدت در ایران داشته باشیم و تبادل استاد و دانشجو داشته باشیم بسیار مغتنم است.

این دیدار مراسم امضای تفاهم‌نامه مشترک بین دانشگاه مذاهب اسلامی ایران و دانشگاه آرابایف قرقیزستان برگزار شد. طالب بیگ عبدالرحمن اف با بیان اینکه امیدواریم این تفاهم‌نامه سر آغاز همکاری‌های مشترک باشد، گفت: پیشنهاد انتشار مجلات مشترک از سوی هیئت ایرانی برای ما بسیار جالب بود و محققان ما آمادگی کامل جهت ارائه مقاله دارند و علاقه مند به انتشار مقالات خود در مجلات علمی ایران هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری نیز با ابراز خرسندی از امضای این تفاهم‌نامه گفت: ان‌شاءالله قدم‌های مبارکی در جهت تعمیق و تقویت ارتباطات علمی و دانشگاهی ایران با کشور دوست و برادر قرقیزستان، با این تفاهم‌نامه رقم بخورد و شاهد دستاوردهای مثبت آن به زودی باشیم.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین از همتای قرقیزی خود جهت سفر به ایران و بازدید از دانشگاه مذاهب اسلامی دعوت به عمل آورد و از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک برای برگزاری این دیدار و مراسم امضای تفاهم نامه قدردانی کرد.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر