درخواست‌های غیرمنطقی تجاری ترامپ از چین

یک روزنامه مشهور اقتصادی به بررسی درخواست‌های غیرمنطقی تجاری دولت آمریکا از چین پرداخت و نوشت: پکن باید درخواست‌های غیرعقلانی ترامپ درباره سرمایه گذاری و کسری تجاری را رد کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم،روزنامه فایننشال تایمز در مطلبی نوشته است دیدار هفته گذشته هیئت تجاری آمریکا از پکن و گفت‌وگو با مقام های ارشد چینی ظاهرا نتیجه ای دربرنداشته و این مذاکرات غیرسازنده بوده است.

این روزنامه در ادامه افزود: در واقع این درخواست های افراطی و غیرمنطقی دولت ترامپ است که دستیابی به نتایج مثبت در مذاکرات تجاری بین واشنگتن و پکن را دشوار کرده و دو کشور را در آستانه جنگ تجاری قرار داده است. چین بارها اعلام کرده است که اقدامات و تدابیر تلافی جویانه ای را علیه اقدامات تجاری واشنگتن انجام خواهد داد.

اگر دولت ترامپ به دنبال بهانه ساده ای بود تا تعرفه های سنگینی را علیه کالاهای چینی اعمال کند، این بهانه ایجاد شده است. ولی چین نیز قبلا نشان داده است که تدابیر تلافی جویانه ای را اتخاذ خواهد کرد.

فایننشال تایمز نوشت: گرچه ترامپ بر این مساله تاکید کرده است که در صورت وقوع جنگ تجاری، آمریکا برنده نهایی خواهد بود ولی به نظر می رسد ترامپ در نهایت بازنده سیاسی و اقتصادی چنین جنگی خواهد بود.

ترامپ همچنان بر این عقیده پافشاری می کند که کسری تجاری دوجانبه نشانه ای از ضعف اقتصادی است و خواستار کاهش کسری تجاری آمریکا با چین شده است. وی در حالی که قبلا از چین خواسته بود تا مازاد تجاری اش با آمریکا را 100 میلیارد دلار کاهش دهد، این درخواست را به 200 میلیارد دلار افزایش داده است.

دولت ترامپ همچنان به حمله به سیستم تجارت بین المللی ادامه می دهد و از چین خواسته است تا پرونده شکایتی را که علیه واشنگتن در این سازمان مطرح کرده است، پس بگیرد. دولت ترامپ از پکن خواسته است تا اعمال تعرفه های ضد دامپینگ یا ضد یارانه ای علیه واردات کالا از آمریکا را متوقف کند، چه این تدابیر در چارچوب سازمان تجارت جهانی قانونی باشد و چه نباشد.

علاوه بر این، آمریکا از چین خواسته است تا به طور یکجانبه همه تعرفه ها علیه کالاهای غیرحساس آمریکایی را لغو کند و بازارهای خود را به روی سرمایه گذاری مستقیم خارجی آمریکا باز کند، این در شرایطی است که واشنگتن به خود اجازه داده است تا مانع از سرمایه گذاری مستقیم چین در زمینه های امنیت ملی آمریکا شود.

این اقدامات به معنای درخواست برای تسلیم، خلع سلاح و تحریم های یکجانبه است و در عین حال از چین می خواهد تا اقدامات فوق العاده ای را برای تغییر الگوهای وارداتی اعمال کند.

در مقابل، چین نیز از آمریکا خواسته است تا از به کار بردن واژه "اقتصاد غیر بازار" علیه این کشور دست بردارد، برچسبی که آمریکا به چین می زند تا اعمال تعرفه های ضد دامپینگ علیه کالاهای چینی را تسهیل کند.

فایننشال تایمز در پایان می نویسد: ترامپ باید کاملا مراقب باشد. چین پیش از این نشان داده است که خودش را با تدابیر تجاری آمریکا تطبیق داده و می تواند به اقتصاد آمریکا لطمه وارد کند. چین پیش از این با متوقف کردن خرید ذرت خوشه ای از ایالت های مختلف آمریکا، چالش بزرگی را برای این ایالات ها به وجود آورده است. چین با در اختیار داشتن طیف گسترده ای از ابزارهای تجاری می تواند به ترامپ ضربه بزند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر