مقام پیشین دولت آمریکا: سرنوشت برجام در دست اروپایی‌ها است

مشاور پیشین باراک اوباما می‌گوید اروپایی‌ها به جای پرداختن به ترامپ باید ایرانی‌ها را قانع کنند که حتی در صورت آمریکا در برجام، در این توافق باقی بمانند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، «راب مالی» مشاور رئیس جمهوری پیشین آمریکا و از مذاکره‌کنندگان ارشد این کشور در جریان مذاکرات هسته‌ای می‌گوید شک ندارد که ترامپ تلاش می‌کند تا برجام را از بین ببرد.

این سخنان در شرایط بیان می‌شود که ترامپ روز گذشته اعلام کرد که امروز سه‌شنبه تصمیم خود درباره برجام را اعلام خواهد کرد.

راب مالی که هم‌اکنون ریاست اندیشکده «گروه بین‌المللی بحران» را برعهده دارد می‌گوید که حامیان اروپایی برجام باید تلاش کنند که ایران را داخل توافق نگه دارند و بر همین اساس وی امیدوار است که دیگر طرف‌های این قرارداد شامل انگلیس، فرانسه و آلمان بتوانند با تهران کار کنند و این توافق را زنده نگه دارند. به گفته وی، این توافق مسئله‌ای حیاتی برای منع از سرگیری تحقیقات ادعایی در زمینه سلاح هسته‌ای از سوی ایران است.

به گفته این مقام پیشین دولت آمریکا، «این [توافق] جامع‌ترین نظام راستی‌آزمایی است که تاکنون از سوی کشوری - به غیر از کشورهایی که در جنگ شکست خورده‌اند - پذیرفته شده است ... اگر آن‌ها در توافق تقلب کنند [توافق را نقض کنند] راه‌های زیادی برای اطلاع از زمان و مکان این مسئله وجود دارد و مسئله کشف خواهد شد».

راب مالی در ادامه مدعی شد که اگر اروپا مایل به اعمال تنبیه‌هایی علیه برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای آن است، تنها به این خاطر است که می‌خواهند توافق هسته‌ای را حفظ کنند. وی افزود: «این یک انفجار [بحران] کوچک است، آن را انکار نمی‌کنم و صریحا بگویم که فکر می‌کنم خواسته ترامپ این است که بتواند ادعای پیروزی کند». به گفته این متخصص امور تحریم‌ها، ترامپ «می‌تواند بگوید که "بدون من، اروپا هرگز نخواهد توانست این چنین به برنامه موشک‌های بالستیک ایران بپردازد، و هرگز نخواهد توانست اینچنین به رفتار منطقه‌ای آن‌ها بپردازد».

راب مالی می‌گوید که ترامپ به دنبال از بین بردن میراث سیاسیت خارجی اوباما است و نمی‌تواند درک کند که فشار بدون مصالحه نمی‌تواند مانع دیگر اقدامات ایران شود.

وی می‌گوید که اقدامات ترامپ درباره برجام ««موجب تداوم عدم‌اطمینان‌هایی می‌شود که توافق را [هم‌اکنون] در بر گرفته است. این مسئله موجب کاهش احتمال سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در ایران می‌شود».

بر همین اساس راب مالی اروپایی را تشویق می‌کند تا توجه خود را از ترامپ برداشته و به جای آن به دنبال قانع‌کردن [مقامات] خشمگین تهران برای عدم نقض توافق باشند؛ «این یک  تلاش بسیار سخت خواهد بود. آن‌چه که ما به دنبال انجام آن هستیم ... گفتن این نکته است که گام‌هایی [اقداماتی] وجود دارد که اروپایی می‌توانند برای کاهش آثار اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا انجام دهند».

راب مالی می‌گوید که در این شرایط شرکت‌های کوچک اروپایی که در آمریکا سرمایه‌گذاری ندارند و بر این اساس نمی‌توانند در معرض تحریم‌های تجدید شده آمریکا قرار بگیرند، می‌توانند با یکدیگر برای تجارت با ایران همکاری کنند.

وی می‌گوید که «این کار آسان نیست اما این تلاشی است که اروپایی و ایرانی‌ها باید انجام دهند». به گفته وی، چنین تجارتی می‌تواند نشان دهد که «چرا حفظ این توافق برای اروپایی‌ها و برای ایرانی‌ها [گزینه‌ای] بهتر است حتی اگر مزایای اقتصادی حاصل از توافق که ایران انتظار آن را داشت هم‌اکنون به دست نیاید».

راب مالی در نهایت گفت که «بهتر است که نوعی از روابط تجاری با اروپایی برقرار باشد و آمریکا منزوی شود تا اینکه [ایران] منزوی شود و اروپایی‌ها و آمریکایی ضد [ایران] باشند ... زیرا حقیقت این است که اگر آمریکا تحریم‌ها را دوباره اعمال کند و ایران با اعلام اینکه "ما نیز از توافق خارج می‌شویم" پاسخ دهد، اروپا گزینه‌ای نخواهد داشت ... آن‌ها ترامپ را مقصر خواهد شمرد اما اگر ایران برنامه هسته‌ای خود را از سر بگیرد آن‌ها نیز تحریم‌های خود را دوباره اعمال خواهند کرد».

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر