مردم مالزی پای صندوق‌های رای رفتند+تصاویر

جنجالی‌ترین انتخابات در تاریخ معاصر مالزی در شرایطی آغاز شده است که تنش‌های زیادی بین حامیان و مخالفان دولت فعلی پیش از انتخابات وجود داشته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از فایننشال تایمز، انتخابات مالزی امروز چهارشنبه در حالی آغاز شده است که این سخت ترین رقابت بین طرفداران و احزاب مخالف دولت طی دهه های اخیر به شمار می‌رود.

به اعتقاد تحلیلگران سیاسی، میزان مشارکت مردم اهمیت زیادی در سرنوشت انتخابات مالزی خواهد داشت. بیش از 14.9 میلیون نفر از مردم مالزی برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده اند.

نجیب رزاق نخست وزیر 64 ساله مالزی که با اتهامات فساد مالی طی سال های اخیر روبرو شده است، امیدوار است بتواند بار دیگر در این انتخابات به پیروزی دست یابد و ائتلاف باریسان ناسیونال را همچنان در قدرت نگه دارد.

از سوی دیگر ماهاتیر محمد 92 ساله رهبر مخالفان و رهبر ائتلاف موسوم به "امید"، کارزار انتخاباتی قدرتمندی را علیه دولت به راه انداخته است. وی امیدوار است تا با جلب آراء مالایی ها و مانور دادن بر روی اتهامات فساد مالی نجیب رزاق در این انتخابات حساس و سرنوشت ساز به پیروزی برسد.

رزاق هرگونه دست داشتن در پرونده های فساد مالی را رد کرده است. نتایج تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که نجیب رزاق در این انتخابات موفق به کسب 100 کرسی پارلمان خواهد شد و ماهاتیر محمد نیز 83 کرسی را در اختیار خواهد داشت. به نظر می رسد رقابت شدید بر سر کرسی های پارلمان مالزی، میزان مشارکت مردم در انتخابات را بیش از هر زمان دیگری حساس کرده است.

تحلیلگران معتقدند که اگر بیش از 78 درصد رای دهندگان در انتخابات شرکت کنند، ائتلاف امید به رهبری ماهاتیر محمد به پیروزی خواهد رسید. در انتخابات سال 2013 میلادی مشارکت 85 درصد مردم در انتخابات موجب شد تا مخالفان به پیروزی دست یابند.

به اعتقاد تحلیلگران سیاسی، ائتلاف باریسان ناسیونال با سخت ترین انتخابات از زمان به قدرت رسیدن در شش دهه اخیر یعنی از زمان استقلال مالزی، روبرو شده است. این ائتلاف اعلام کرده است که ادعاهای مخالفان علیه دولت با هدف تحریک احساسات رای دهندگان و بی اعتبار کردن کمیسیون انتخابات بوده است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر