هدایت بیماران در کشور باید براساس نظام ارجاع باشد/ راه‎اندازی ۲۵۰۰ مرکز خدمات سلامت در کشور

به گزارش خبرگزاری تسنیم از علی‌آبادکتول، سید حسن قاضی‎زاده هاشمی صبح امروز در آئین افتتاح استقرار نظام ارجاع الکترونیک در 3 شهرستان علی آبادکتول، آق‎قلا و بندرترکمن اظهار داشت: در آخرین روزهای دولت توانستیم به تکالیف خود جامعه عمل بپوشانیم و سخت‎ترین کار ما در وزارت بهداشت همین کاری است که امروز در علی‎آبادکتول راه‎اندازی شده و باید در سراسر کشور آن را تسریع ببخشیم.

وی تصریح کرد: هر فردی احساس بیماری کرد نباید سرخود راه بیافتد به پزشک و متخصص مراجعه کند و چه بسا به‌علت آن‌که دانشش کم است، اشتباهی مراجعه کند و هزینه زیادی روی دست دولت و خودش بگذارد. در قانون سلامت دیده شده که از سلامت روستائیان باید صیانت شود و از بهورز تا پزشک عمومی در روستاها داریم و باید هدایت افراد بیمار در سطح افراد کارشناس باشد و این مهم در نظام ارجاع گنجانده شده است.

وزیر بهداشت یادآور شد: دولت پولش را به افرادی می‎دهد که از مسیر نظام ارجاع اقدام کند تا هر فردی در نزدیکترین واحد درمانی از خدمات بهره‎مند شود. استقرار این نظام خیلی سخت است و امروز به سخت‎ترین قسمت کار رسیدیم و امید داریم بتواند در راستای ارتقاء خدمات موثر باشد.

قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: کار تازه آغاز شده و اگر می‎خواهیم به 4 سال گذشته بازگردیم، این مهم تبیین نشده بود که پیشگیری مقدم درمان است. وقتی 300 قلم دارو در کشور نبود، تخت ویژه سی.سی. یو یا ان.آی.سیو نبود و 10 میلیون نفر هزینه درمان نداشتند، نمی‎توانستیم کاری انجام بدیم و این دولت بود که خدمات طرح سلامت را دنبال کرد.

وی افزود: مردم وقتی می‎بینند 2 هزار و 500 مترمربع ساخت و ساز و نوسازی بیمارستان می‎شود‌، 50 هزار تخت بیمارستانی اضافه می‎شود، 50 هزار متخصص به نقاط مختلف کشور در بیمارستان‎ها اعزام می‎شود، 6 هزار خانه بهداشت ساخته می‌شود و 18 هزار مرکز بهداشتی نوسازی می‌شود، باورشان می‎شود که یک اتفاقاتی افتاده و به سوی ما قدم برمی‎دارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: دارو به میزان کم بود و مهم‌ترین ابزار نظام ارجاع که زیرساخت فناوری اطلاعات و استفاده از آی.تی بود در اختیار ما نبود و امروز از همکاران ما برای راه‎اندازی سیستم"ناب" قدردانی می‎کنیم. زیرساخت‎ها تازه راه‎اندازی شده و باید پزشک را توزیع و تقویت می‎کردیم.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر 12 هزار پزشک در حال آموزش یا آموزش‌دیده هستند و تا آخر برنامه ششم آموزش‌ این تعداد تکمیل می‎شود. بالغ بر 2 هزار و 500 مرکز خدمات سلامت در سراسر کشور راه‎اندازی شده و 50 هزار مراقب سلامت به کار گرفته شده و این زیرساخت‎ها سبب شد که بار نظام ارجاع را آغاز کنیم. حرف‎های زیادی درباره نظام ارجاع زده شده اما امروز این کار در حال آغاز است و باید با تلاش این کار را پیش ببریم.

قاضی‌زاده هاشمی گفت: دنبال کار نمایشی نبودیم و در تلاش بودیم که کارهایی را انجام بدهیم که رنج بیماری مردم کم شود و اگر امروز کاری را دنبال می‎کنیم باید به محتوای آن فکر کنیم. ما دنبال استفاده دانش و تجربه بشر برای کمتر بیمارشدن بودیم و اگر ایرانی‎ها بیمار شدند باید بهترین سیستم را با حداقل هزینه دریافت کنند و این آرمان ما بوده و درصدد این نبودیم که همه این کارها را در این دوره دنبال کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با باین اینکه امروز قدم به قدم کارها را دنبال می‎کنیم، گفت: خوشحال هستم پس از گذشته 4 سال توانستیم به این توفیق دست پیدا کنیم و باور ماست بهداشت در حوزه سلامت قلب کار است و پیشگیری باید مورد توجه قرار بگیرد و مردم باید آگاهی‎های‌شان افزایش پیدا کند و خود مراقب سلامت خود باشند.

هاشمی گفت: آموزش و پرورش و صداوسیما در حوزه سلامت نقش دارند و اگر کاری کنیم ایرانی‎ها مراقب سلامت خود باشند قدم بزرگی در این مسیر برداشتیم. بهداشت اساس کار است و تردید نکنید مسیری که داریم می‎رویم چاره درد ماست و مسئله مهم این است که این اقدام نمایشی نباشد و به محتوای آن فکر کنیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: مدیریت ما باید یکپارچه باشد و حوزه سلامت ما در حوزه تامین اجتماعی، وزارت نفت، بنیاد شهید و نیروهای مسلح پخش است و باید صندوق آن در یک مکان جمع شود و یک دستگاه باشد که سیاست‎گذار باشد. مهم‌ترین مشکل ما در 4 سال گذشته پراکندگی و عدم تولیت و عدم اجرای تعهداتی که شرکای ما در سازمان‎ها و بیمه‎ها داشتند و امید داریم در ادامه کار این مشکل وجود نداشته باشد. اگر این مهم اتفاق بیافتد به اهداف برنامه ششم و چشم‎انداز سیاست‎های ابلاغی مقام معظم رهبری و چشم‎انداز 20 ساله دست پیدا خواهیم کرد.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر