بهره‌برداری از 232 پروژه طی امسال در خراسان شمالی انجام می شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی گفت: 232 پروژه با پیشرفت فیزیکی بالای 80درصد در استان وجود دارد که تا ایام دهه فجر سال جاری تکمیل و به بهره‌برداری می‌رسد.

 

 

به گزارش شرق 24،محمدحسین علی نیا در جمع خبرنگاران  همچنین در خصوص آخرین وضعیت راه‌آهن جوین- اسفراین- بجنورد اظهارداشت: این طرح در قطعه جوین-قاسم خان به طول 27 کیلومتر، 32 درصد پیشرفت فیزیکی و در قطعه قاسم خان- اسفراین‌که به طول 31 کیلومتر است، 92 درصد در امر زیرسازی پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه قطعه اسفراین- بجنورد به طول 103 کیلومتر مطالعات آن به اتمام رسیده است، افزود: 2هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار موردنیاز این پروژه است که از طریق کنسرسیومی متشکل از 5 شرکت طی مدت 4 سال اجرایی می‌شود.

وی از نهایی شدن قرارداد راه‌آهن گرگان– بجنورد– مشهد خبر داد و عنوان کرد: با اجرای این پروژه از سوی فاینانسور چینی موافقت شده است و در صورت رسیدن منابع مالی لازم این پروژه ظرف پنج سال آینده قابلیت بهره‌برداری خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه طول خط ریلی این پروژه 540 کیلومتر است، گفت: از این میزان230 کیلومتر آن در خراسان شمالی قرار دارد و با بهره‌برداری از این پروژه به‌طورقطع تحول عظیمی درزمینهٔ حمل‌ونقل استان رخ می‌دهد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت: از سال‌های گذشته پروژه چهاربانده کردن محور بجنورد به جنگل گلستان به طول 143 کیلومتر آغازشده که اکنون پیشرفت فیزیکی این پروژه 74 درصد است و لازم به ذکر است از سال 92 تاکنون 60 کیلومتر از این محور زیر بار ترافیک رفته است و تا پیش از آغاز سفرهای تابستانه نیز 17 کیلومتر دیگر مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

علی نیا با بیان اینکه در سال‌های 94 تا 96 حدود 300 کیلومتر آسفالت راه‌های روستایی انجام شد، از آماده آسفالت بودن 115 کیلومتر دیگر از راه‌های روستایی استان خبر داد.

وی تصریح کرد: شاخص استان در برخورداری راه‌های روستایی از آسفالت 43 درصد است که تلاش‌ها برای ارتقای این شاخص باید مضاعف شود.

وی در خصوص وضعیت دیگر جاده‌های استان نیز اظهار داشت: وقفه زمانی در عملیات آسفالت جاده ارکان بجنورد به دلیل بارندگی‌های اخیر پیش آمد که اکنون با مساعد شدن شرایط آب و هوایی، از امروز آسفالت این مسیر شروع می‌شود و عملیات اجرایی جاده بجنورد-اسفراین نیز از محل اعتبارات نقاط حادثه‌خیز استان در دست اقدام است که به دلیل میزان کم این اعتبارات در تلاش هستیم این محور در قالب یک پروژه ملی تعریف شود.
 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در خصوص وضعیت فرودگاه بجنورد هم گفت: مباحث و مشکلات این فرودگاه در جلسات و نشست‌های متعدد استانی و کشوری طرح شده است و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در آخرین نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان حضور داشت، قول مساعد خود برای حل مشکلات پروازی فرودگاه و برقراری منظم پروازها را اعلام کرد.

علی نیا با بیان اینکه مشکلات شرکت هواپیمایی آسمان ناشی از حادثه دنا، دامن فرودگاه بجنورد را گرفته است، تأکید کرد: تاکنون مطالعاتی مبنی بر تعریف فرودگاه جدید اتفاق نیفتاده و به استانداری نیز نرسیده است  چراکه مکان فعلی فرودگاه بجنورد، پیش‌تر نیز محل نشست‌وبرخاست هواپیماها بوده است و برای اجرای آن مطالعات زیادی در شهرستان انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از راهکارها برای حل مشکل پروازها در فرودگاه بجنورد، تأمین هواپیماهای کوچک است و بهتر است اعتبارات به‌جای اینکه در ساخت فرودگاه دیگر هزینه شود برای خرید هواپیمای کوچک صرف شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار در خصوص وضعیت پارکینگ طبقاتی بجنورد هم اظهار داشت: سال گذشته با حضور استاندار، رئیس شورای شهر، شهردار و سرمایه‌گذار پروژه جلسه‌ای برگزار و مقرر شد مذاکراتی میان شهرداری و سرمایه‌گذار برای توافقات انجام شود که ماحصل این مذاکرات این بوده که قسمت‌های تملک شده متعلق به شهرداری به پارکینگ فعلی اضافه شود و با سرمایه‌گذار در نقطه دیگری اراضی املاک را تهاتر کنند.

علی نیا با بیان اینکه احداث پارکینگ در محل فعلی به لحاظ فنی صحیح نیست، عنوان کرد: محل جدید که از سوی شهرداری برای ایجاد پارکینگ پیشنهادشده که در دست بررسی است.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر