4000 حلقه چاه آب غیرمجاز در استان خراسان شمالی مسدود می‌شود

استاندار خراسان شمالی گفت: تا سال 1400 تمام 4هزار حلقه چاه غیرمجاز آب کشاورزی در استان بسته می‌شود و در مرحله دوم باید از برداشت غیرمجاز آب در چاه‌های مجاز جلوگیری شود. 

 

محمدرضا صالحی در چهارمین نشست شورای حفاظت از منابع آب استان ضمن بیان این نکته که سازگاری با کم‌آبی باید در مسیر تصمیمات و برنامه‌ای دولت انجام شود، بر اولویت‌بندی برنامه‌های شورای حفاظت از منابع آب تأکید کرد و در تشریح این اولویت‌ها گفت: برنامه سازگاری با کم‌آبی در دست اقدام است و قدم‌به‌قدم در راستای تدوین این برنامه حرکت خواهیم کرد.
صالحی ادامه داد: در مرحله سوم هم باید در پروانه‌های موجود تعدیل ایجاد کنیم که شامل حال کسانی خواهد شد که صرفه‌جویی نمی‌کنند.
وی تصریح کرد: بهره‌وری آب در بخش کشاورزی استان در دولت تدبیر و امید  از 37 درصد به 42 درصد رسیده و تا پایان دولت یعنی سال ۱۴۰۰ به 60 درصد افزایش خواهد یافت که این افزایش بهره‌وری در مصرف بهینه آب بسیار مؤثر است.
صالحی بازنگری در استقرار صنایع با مصرف آب بالا و اهتمام و جدیت هر چه بیشتر آحاد مردم در صرفه‌جویی را خواستار شد و افزود: باید برای کسانی که مصرف بهینه و بهره‌وری خوب دارند هم پاداش در نظر گرفت.
استاندار خراسان شمالی همچنین بر احیای قنوات نیز تأکید کرد و افزود: احیای قنوات نباید به چاه‌های موجود آسیب برساند و این در حالی است که در قانون برنامه ششم توسعه نیز بر حفظ و احیای قنوات تأکید شده است.
صالحی اظهار داشت: کشت برنج بنا به دستور دولت به دلیل مصرف زیاد آب در این استان ممنوع است و برخورد قانونی لازم انجام می‌گیرد و کشاورزانی که با این سیاست همراه نباشند، باید بدانند که در این راستا هیچ حمایتی از سوی دولت انجام نمی‌شود.
وی در خصوص صنایع پرآب طلب نیز بیان کرد: صنایع پر آب طلب شامل صنایعی می‌شود که مصرف بیش از 25 مترمکعب در شبانه‌روز را دارند و باید روند مصرف در این صنایع تعدیل شود و در مسیر سازگاری با کم‌آبی قدم بردارند اما این بدان معنا نیست که در تمام نقاط مصرف آب کمتر شود بلکه باید در مسیر سازگاری قرار گیرد. 
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر