گرانی موجود در بازار به دلیل ضعف در نظارت هاست

استاندار با بیان اینکه در بخش واردات و اختصاص ارز هیچ موردی وجود ندارد که افرادی در این مدت خارج از نرخ رسمی 4200 تومانی کالایی وارد کرده باشند، لذا گرانی‌های بازار به‌جز نبود نظارت هیچ دلیل دیگری ندارد، بنابراین به تمام دستگاه‌های اجرایی همچون صنعت و معدن و فرمانداری‌ها و تعزیرات حکومتی تأکید می‌کنیم با تمام قوا برای حل گرانی‌های بی‌مورد برخورد جدی و قاطع با متخلفان داشته باشند.

 

 

به گزارش شرق 24، محمدرضا صالحی در تازه‌ترین نشست شورای اداری خراسان شمالی با اشاره به سیاست‌های جدید ارزی دولت اظهار داشت: باوجود اعلام سیاست‌های تعریف‌شده ارزی شاهد  سوءاستفاده‌هایی از فضای موجود هستیم که مقابله با این مهم باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد، چراکه برای گرانی‌ها هیچ دلیلی وجود ندارد، مگر عدم نظارت.

وی همچنین ضمن قدردانی از بانک‌ها اظهار داشت: انتظار داریم در بخش‌های مختلف تولیدی بیش‌ازپیش در حوزه‌های پرداخت اقساط یا دیرکرد جرائم همراهی‌های لازم را با تولیدکنندگان داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: بانک‌ها مشکلات خود با واحدهای تولیدی را پیش از طرح دعوی در دادگستری، با استانداری مطرح کنند تا تفاهم لازم بین تولیدکننده و بانک انجام شود که اگر میسر نشد، آنگاه بانک می‌تواند از حق قانونی خود یعنی ارجاع موضوع به مراجع قضایی استفاده کند.
استاندار خراسان شمالی تسریع در پرداخت و جذب وام‌های اشتغال روستایی و عشایری را هم خواستار شد و گفت: 263 میلیارد تومان سهمیه 70 درصدی استان در این بخش تعریف‌شده بود که با پیگیری‌های انجام‌شده و مساعدت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این رقم به 370 میلیارد تومان افزایش یافت درحالی‌که کل اعتبار مصوب استان بزرگی مثل خراسان رضوی از این محل، حدود 200 میلیارد تومان است؛ بنابراین مدیران در جذب این اعتبار تمام تلاش و همت خود را داشته باشند.
صالحی با تأکید بر این‌که ایجاد اعتماد و امید و نشاط اجتماعی در مردم یکی از وظایف اصلی دولتمردان است، اظهار داشت: برای پیاده‌سازی عدالت اجتماعی و برطرف کردن تبعیض و جلوگیری از رانت نیازمند همراهی تمام دستگاه‌های اجرایی هستیم و در این راستا از آنان حمایت خواهیم کرد.
وی اشاره‌ای گذرا به اهم اقدامات و هدف‌گذاری‌های انجام‌شده در استان داشت و  تصریح کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای با ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای، اجرای برنامه سازگاری با کم‌آبی، تخصیص اعتبار برای سد گلمندره که تا سال آینده تکمیل می‌شود، آغاز روند احداث مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس، تعیین این استان به‌عنوان پایلوت طرح گفت‌وگوی ملی خانواده، برگزاری همایش مدیر-بانوان کشور به میزبانی خراسان شمالی در راستای تجلیل از جایگاه بانوان، تدوین سند توسعه زنان و راه‌اندازی مجمع مشورتی زنان بخشی اقدامات انجام‌شده است. وی پیگیری برای راه‌اندازی بوستان‌های ویژه بانوان در تمام مراکز شهرستان‌ها، اجرای برنامه شهر دوستدار کودک، معرفی روستاهای سبز، بدون بیکار و هدف گردشگری در هر شهرستان طبق برنامه زمان‌بندی اعلامی، ایجاد تونل سبز ورودی شهرها و تشکیل مجمع مشورتی جوانان را از دیگر برنامه‌ها و اهداف استان برشمرد. 
وی افزود: پیشنهاد استان برای انتخاب پایتخت موسیقی مقامی در کشور، عملیاتی شدن منطقه ویژه اقتصادی بجنورد، حذف فقر مطلق با ایجاد درآمدهای حداقلی با طرح‌هایی همچون طرح برکت آفتاب و واگذاری پنل های تولید برق خورشیدی به مددجویان و عشایر، بهره‌برداری از گمرک ریلی جاجرم، بهره‌برداری از اردوگاه دانش‌آموزی استان تا ابتدای تیرماه، تداوم روند کاهشی کسر مصارف به منابع در بانک‌های استان، بزرگداشت سالانه مفاخر استان، برگزاری همایش سرمایه‌گذاری شهری، تدوین اسناد توسعه سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها در استان، خروج مجتمع فولاد اسفراین از فهرست خصوصی‌سازی، تأسیس شعبه ایران‌شناسی و احداث آزمایشگاه مرجع استاندارد نیز از اهم اقداماتی است که در دست اجراست.

 

نماینده 5 شهرستان استان نیز در این نشست با بیان اینکه بسیاری از مسائل و مشکلاتی که امروز در مسیر اجرا با آن مواجه هستیم گاهی با اصلاح یک خط از قانون حل می‌شود، بر ضرورت اصلاح فرآیندهای اجرایی تأکید کرد.

علی قربانی گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته در گام نخست نظام اداری آنان متحول شده و سپس توسعه پیداکرده‌اند و این در حالی است که بخشی از مسائل و مشکلات کشور ما کمبود اعتبارات و یا مشکلات خارجی نیست بلکه ناشی از فرآیندهای پیچیده و بروکراسی‌های اداری است.
وی اظهار داشت: همه قوا باید بدون استثنا در چارچوب قانون حرکت کنند ضمن این‌که در برنامه ششم توسعه در بخش نظام اداری و شفافیت و مبارزه با فساد باید در اصلاح نظام اداری تا 15 درصد شاهد کاهش حجم و اندازه و ساختار دولت باشیم. وی هم‌چنین با قدردانی از تلاش‌ها و اقدامات و دستاوردهای دولت در کشور و استان ازجمله طرح‌های حوزه زیرساخت تصریح کرد: در ارزیابی عملکرد دولت صرفاً نباید نقاط ضعف را دید بلکه باید اقدامات وسیع انجام‌شده در مسیر توسعه استان و کشور را نیز دید و تصدیق کرد.

وی  با تأکید بر اینکه تلاش‌های خوبی در دولت تدبیر و امید در خراسان شمالی انجام‌شده است گفت: طی این مدت، دولت 31 هزار میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت‌های این استان هزینه کرده است.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی افزود: گاهی گفته می‌شود چرا نقدها زیاد است، البته نقد به این معنا نیست که کاری انجام‌نشده، بلکه کارهای خوبی پیگیری شده است اما ذات و ویژگی دستگاه نظارتی و نماینده مجلس، دیدن مشکلات، نقد و بیان کمبودها است.

نظرات

ارسال نظر