ارتقای ادبیات آئینی در خراسان شمالی مستلزم برپایی کارگاه‌های آموزشی است

شاعر برگزیده خراسان شمالی گفت: هر چه کارگاه‌ها، جلسات و کنگره‌های ادبیات آئینی بیشتر در استان برگزار شود به همان میزان شاعران و نویسندگان بیشتر تشویق و ترغیب می‌شوند تا بیش از پیش به این امر بیندیشند.

 

 

به گزارش شرق 24 آرزو شیرین‌زبان، از شاعران برگزیده استان، با اشاره به برگزاری سومین کنگره ادبیات آئینی خراسان شمالی، اظهار کرد: ادبیات آیینی یکی از عوامل مهم تربیتی و انتقال‌دهنده ارزش‌های دینی و ملی ما است.

وی افزود: شاعر آیینی کسی است که خالق و آفریننده شعر آیینی است، او باید شعر را بشناسد و به همه ویژگی‌های شعری اشراف کامل داشته باشد.

شیرین‌زبان ادامه داد: اگر شاعری بخواهد در مورد واقعه عاشورا شعر بگوید باید با تاریخ کربلا و تحریف‌هایی که در آن وارد شده، آشنا باشد و تلاش کند زیبایی‌ها را زیباتر از آنچه هست جلوه دهد.

وی تصریح کرد: در این راستا هر چه جلسات و کنگره‌ها بیشتر برگزار شود شاعران بیشتر تشویق و ترغیب می‌شوند تا بیش از پیش به این امر بیندیشند.

به گفته شیرین‌زبان اگر جلسات و کنگره‌ها در سطح گسترده‌تری؛ چه با استان‌های هم‌جوار یا به‌صورت کشوری برگزار شود، این موضوع در پرورش و بروز خلاقیت شاعران تأثیر بیشتری خواهد گذاشت.

وی تصریح کرد: ما روزانه مستقیم و غیرمستقیم در معرض شنیدن داستان‌هایی غیرواقعی و غیر مستند از زبان بعضی از مداحان و ذاکران و حتی از رسانه ملی هستیم؛ به‌گونه‌ای که گاه فرد برای تأثیرگذاری سخنش بر مخاطب از تخیل خود کمک می‌گیرد و داستان و موعظه و مرثیه را به هر سمتی که می‌خواهد پیش می‌برد و متأسفانه نه کسی نقد جدی بر این رویه دارد و نه از این رویه نادرست جلوگیری می‌شود.

شیرین‌زبان اضافه کرد: نتیجه اینکه بسیاری از مرثیه‌ها تبدیل به داستان‌های احساسی و رمانتیک شده و از فلسفه اصلی خود دور شده‌اند.

این شاعر برجسته خراسان شمالی اظهار کرد: باید نهادها و افراد متولی امر در این زمینه بیندیشند و راهکار ارائه دهند؛ وگرنه تخریب جریان ادبیات آئینی بسیار جدی است.

 آرزو شیرین‌زبان

نظرات

ارسال نظر