سنجش حدود 700 نفر نوآموز بدو ورود به دبستان در استان خراسان شمالی

معاون استثنایی آموزش‌وپرورش خراسان شمالی گفت: با توجه به آغاز فعالیت پایگاه‌های سنجش از پنجم تیرماه در استان، تاکنون حدود 700 نوآموز بدو ورود به دبستان مورد ارزیابی قرار گرفتند.

 

 به گزارش شرق24، علی متقیان در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه  اجرای سنجش در 12 پایگاه ثابت و سیار با حضور 77 نیروی آموزش‌دیده، انجام می‌شود، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریورماه ۱۰ هزار کلاس اولی و هشت هزار پیش‌دبستانی به‌منظور ارزیابی و سنجش به پایگاه‌های سنجش مراجعه کنند.

متقیان افزود: مدارک موردنیاز جهت سنجش نوآموزان، پرینت نوبت سنجش، شناسنامه والدین نوآموز، شناسنامه کودک، کارت واکسیناسیون، یک قطعه عکس از نوآموز و مبلغ 250 هزار ریال وجه نقد به‌عنوان هزینه سنجش در زمان مراجعه است.

وی تصریح کرد: والدین جهت ثبت‌نام به مدرسه محل مراجعه کرده و پس از ثبت‌نام و نوبت‌دهی جهت انجام سنجش نوآموز بدو ورود داده می‌شود که در زمان مقرر به پایگاه سنجش مراجعه کنند.

متقیان عنوان کرد: در صورت عدم مراجعه در تاریخ مقرر ، بایستی والدین به پایگاه اولیه مراجعه و لغو نوبت نمایند که مشمول جریمه 10000تومان می‌شوند و پس از لغو نوبت توسط مدیر پایگاه، مدیر مدرسه مجدداً نوبت‌گیری می‌کند.

وی افزود: مهم‌ترین هدف اجرای سنجش، تشخيص و پيشگيري از بروز بیماری‌ها و جلوگيري از تشديد معلولیت‌ها با شناسايي آن‌ها در زمان طلايي بازپروريي، كمك به بهبود كيفي آموزش در مدارس عادي با شناسايي دانش‌آموزان کم‌توان ذهني، ديرآموز و جای‌دهی آموزشی مناسب آن‌ها، جلوگيري از افت تحصيلي و ترك تحصيل در مدارس با شناسايي دانش‌آموزان آسیب‌دیده در حیطه‌های شنوايي ، بينايي ، جسمي حركتي ، ديرآموز و ارائه خدمات تلفيقي و تلاش‌های جبراني و وسايل توان‌بخشی و آموزشي موردنیاز، بررسي ميزان شيوع اختلالات جسماني و رواني كودكان در بدو ورود به دبستان جهت مطالعه و برنامه‌ریزی در سطح كلان در ارائه خدمات به اين دانش‌آموزان در حوزه ستادي ، تشخيص كودكان ديرآموز و ارائه خدمات جهت جلوگيري از بروز مشكلات روان‌شناختی براثر انتظارات خارج از توان اطرافيان از دانش‌آموز و  بررسي آمار کودکان با نيازهاي ويژه در استان و كشور است و خدماتی که در پایگاه‌ها ارائه می‌شود شامل ارزیابی‌های بينايي، شنوايي، گفتاري، آمادگي تحصيلي، اختلالات جسمي - حركتي، بررسی وضعیت ایمن‌سازی، پایش رشد ، بررسی بهداشتی و دهان و دندان است. تعدادی از نوآموزان به مرحله تخصصی ارجاع می‌شوند که در این وضعیت نوآموزان به مراکز تخصصی مورد تأیید آموزش‌وپرورش استثنایی جهت ادامه انجام معاینات مراجعه می‌کنند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر