مشکلات صنفی با لنگ کردن چرخ اقتصاد حل نمی شود

اعتصاب کامیونداران در نخستین روزهای خرداد ماه امسال سبب شد برای مدتی برخی که گمان خام در سر می بردند به دنبال برنامه ریزی برای آشوب در کشور و استان های مختلف کشور باشند.

 

به گزارش شرق24، این اعتصاب صنفی به دلیل افزایش لوازم یدکی و... و در ازای آن ثابت ماندن کرایه بار شکل گرفت.

البته که اعتراض به مشکلات و رساندن این اعتراض مسالمت آمیز به گوش مسئولان صنفی حق هر صنف و گروهی است اما قفل کردن کشور و جلوگیری از تردد کامیون ها و جابه جایی بار آتشی است که دودش به چشم مردم و خودمان می رود.

فشار اقتصادی بر مردم تحمیل شد

در مقطعه ای که اعتصاب کامیونداران افزایش یافت به یکباره قیمت میوه و برخی کالاها افزایش یافت و فشارهای اقتصادی بیش از همه به مردم و طبقه پایین فشار آورد.
 به سراغ برخی از شهروندان استان خراسان شمالی رفتیم تا نظر آنها در این باره را جویا شویم.

آقای نیستانی از کسبه و میوه فروشان قدیمی بجنورد  در این باره می گوید: اعتصاب کامیون داران بسیار به اقتصاد ما آسیب زد در آن مقطع میوه و تره بار در بازار کمتر وجود داشت و قیمت ها به شدت افزایش یافت به طوری که بسیاری از شهروندان نیازمند و متوسط دیگر خرید میوه نداشتند.

وی می گوید: علاوه بر مردم ما کسبه نیز ضرر و زیان زیادی دیدیم برای خرید بار هزینه مشخصی داریم که هروز با آن مبلغ به میدان بار رفته و خرید انجام می دهیم.
وی می افزاید: متاسفانه در آن روزها به دلیل افزایش قیمت ها مجبور شدم 5 میلیون تومان قرض کنم و هنوز قادر به پرداخت آن نشده ام.

استرس مردم افزایش یافت

شهروندی دیگر در این باره می گوید: هرچند این اعتصاب صنفی شاید حق کامیونداران باشد اما چنان استرس روحی به مردم وارد شد که تا ماه ها نتیجه آن وجود خواهد داشت.
علی محمدپور می افزاید: بنده شغل آزاد دارم و به دلیل  شرایطی شغلم که فروش کاشی و سرامیک است از اصفهان اقدام به خرید می کنم اما در آن مدت نتوانستم بار تهیه کنم و در مجموع فروش خرداد ماهم به شدت کاهش یافت.

وی اظهار می کند: نمی دانم چرا کامیونداران این روش را انتخاب کردند و به نظرم تماما این تصمیم یکطرفه و خودبینی بود و خیلی از نانواداران، رفتگران، کارمندان فضای سبز، معلمان و... به وضعیت درآمدی خود مشکل دارند آیا آنها نیز باید شغل خود را تعطیل کنند؟
وی تصریح می کند: اگر نانوایی ها نیز پخت نکنند چه به روز مردم می آید؟ اگر تاکسی داران کار نکنند چه اتفاقی می افتد؟ این اهرم که کامیونداران انتخاب کردند فقط به  زندگی ما مردم فشار وارد کرد و بس

نباید مشکلات صنفی را گرو کشی کرددانشجوی رشته بازرگانی دانشگاه پیام نور شیروان نیز می گوید: نباید مشکلات صنفی را گرو کشی کرد و برای رفع مشکلات خود به مردم فشار وارد کرد.

خانم گریوانی می افزاید: شاید بنده چندان تخصص نداشته باشم اما معنی مشکل و رفع مشکل از راه درست را خوب می دانم.

وی اظهار می کند: متاسفانه در آن روزها به هم صنفی کامیون داران نیز فشار زیادی وارد شد و حتی بسیاری از آنها نیز فشار زیادی را تجربه کرده اند و حتی شنیدم که در مسیر بجنورد- شیروان یکی از کامیونداران دچار حمله عصبی شد و فوت کرد که این اتفاق بسیار ناراحت کننده است.

وی می افزاید: به عنوان یک شهروند و خواهر کوچک این عزیزان می خواهم که از این روش که نتیجه آن فشار بر اقتصاد مردم است استفاده نکنند و اگر برای هر صنفی مشکلی پیش آمد پش از آنکه آرامش جامعه را نشانه بگیرند ابتدا نمایندگان خود را توجیه کرده و جلساتی با مسئولان کشور بگذارند تا آن روزهای تلخ تکرار نشود.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر